Czy można zrobić badanie na ojcostwo na NFZ? Sprawdź ➡ Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Testy na ojcostwo > Czy można zrobić badanie na ojcostwo na NFZ?

Czy można zrobić badanie na ojcostwo na NFZ?

Badanie na ojcostwo wykonuje się w celu potwierdzenia lub wykluczenia pokrewieństwa między danymi osobami. Jednak… Czy można zrobić badanie na ojcostwo na NFZ? Kto płaci za badanie ojcostwa, gdy zleci je sąd? Jak wybrać laboratorium, które wykona wiarygodny test na ojcostwo? Odpowiadamy na te pytania!

czy można zrobić badanie na ojcostwo na nfz

Tego dowiesz się z artykułu:

Czy można zrobić badanie na ojcostwo na NFZ?

Wiele osób zastanawia się, czy można zrobić test na ojcostwo DNA za darmo, np. korzystając ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia. Niestety nie ma takiej możliwości, ponieważ badanie DNA w kierunku ojcostwa nie jest badaniem medycznym. Badania, które nie mają na celu poprawy zdrowia lub wykrycia u pacjenta danej choroby, nie mogą być refundowane przez NFZ.

Ciekawy artykuł: 13 najczęstszych powodów wykonywania testów na ojcostwo

Kto płaci za badanie ojcostwa, gdy zleci je sąd?

Mogłoby się wydawać, że w sytuacji, gdy test na ojcostwo zleci sąd, jego wykonanie jest bezpłatne. Niestety, to jedna ze stron biorących udział w postępowaniu najczęściej płaci za badania ojcostwa. Przeniesienie kosztów na skarb państwa ma miejsce naprawdę rzadko, np. gdy dziecko przebywa w zakładzie opiekuńczym.

Co więcej – zlecone przez sąd często są one droższe, niż gdybyśmy wykonali taki test na ojcostwo wcześniej w prywatnym laboratorium.

Jak dobrze wybrać laboratorium do wykonania analizy DNA?

Wybór laboratorium, w którym wykonujemy test DNA na ojcostwo, powinien być podyktowany przede wszystkim wiarygodnością wykonywanych analiz DNA. Warto wybierać certyfikowane i doświadczone placówki z akredytacją.

Dzięki temu można liczyć na wysoką jakość badania, a także dyskrecję wyników. O jakości analiz wykonywanych w laboratorium mogą świadczyć np. uzyskane prestiżowe certyfikaty GEDNAP i ISFG. Dokumenty te wskazują na najwyższe kompetencje w zakresie wykonywanych badań genetycznych i są poważane na całym świecie.

To może Cię zainteresować: Jak wybrać laboratorium genetyczne? DARMOWY PORADNIK

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 09/10/2019, Data aktualizacji: 10/05/2021

Wpisany w:: Testy na ojcostwo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium