Pisanie testamentów w Polsce nie cieszy się zbyt dużą popularnością, więc spadkobiercami są osoby mające prawo do ustawowego dziedziczenia, bez względu na to, jakie relacje łączyły je ze zmarłym. Jakie korzyści wynikają ze spisania testamentu i dlaczego warto zrobić to u notariusza? Kto dziedziczy spadek?
Tego dowiesz się z artykułu:
- Czym jest spadek?
- Kto dziedziczy spadek?
- Zalety testamentu
- Dlaczego warto mieć pewność przed przepisaniem spadku?
Spis treści
Czym jest spadek?
Za spadek uznaje się sumę praw i obowiązków o charakterze cywilnoprawnym, które w chwili śmierci zmarłego przechodzą na jego spadkobierców lub osoby uprawnione do dziedziczenia.
Do spadku zalicza się prawa własności rzeczy, użytkowania wieczystego, służebności gruntowe, własnościowe prawo do lokalu w spółdzielni mieszkaniowej, ale również roszczenia windykacyjne i negatoryjne.
Spadkobiercy mają również prawo do należnego wynagrodzenia za pracę zmarłego, niewykorzystany urlop oraz zwrotu nadpłaty podatku przysługującego zmarłemu.
⏩ Poczytaj też: Co zrobić przed przepisaniem spadku?
Kto dziedziczy spadek?
W przypadku braku testamentu mamy do czynienia z dziedziczeniem ustawowym. O tym, kto dziedziczy spadek i w jakim wymiarze, decydują więc przepisy ustawy.
Kodeks cywilny określa 5 grup spadkobierców. Osoby z kolejnych grup dziedziczą tylko w przypadku braku spadkobierców z grupy wcześniejszej.
1. Małżonek i dzieci spadkodawcy lub ich potomkowie (do równego podziału, ale małżonek nie może otrzymać mniej niż ¼ spadku);
2. Małżonek, rodzice, rodzeństwo i dzieci rodzeństwa (małżonek i rodzice po ½ spadku);
3. Dziadkowie lub ich potomkowie (dziadkowie po ¼ spadku);
4. Pasierbowie (tylko, gdy są sierotami);
5. Gmina zamieszkania spadkodawcy w Polsce (w przypadku braku spadkobierców).
Zalety testamentu
Testament pozwala nam samodzielnie i dowolnie zadecydować o podziale naszego majątku, dzięki czemu nie musimy martwić się o to, kto dziedziczy spadek. Osoby pominięte w testamencie, którym ustawowo należałaby się część majątku po zmarłym, mogą ubiegać się o otrzymanie zachowku od spadkobierców.
⏩ Chcąc mieć pewność, że nikt nie podważy naszego testamentu (nie będzie próbował udowodnić, że zapis jest nieważny), najlepiej skorzystać z pomocy notariusza, ponieważ testament w formie aktu notarialnego jest dokumentem urzędowym.
Dlaczego warto mieć pewność przed przepisaniem spadku?
Zdarzają się sytuacje, gdy piszący testament chce mieć 100 proc. pewność, że ten, kto odziedziczy spadek, jest jego krewnym (na ogół chodzi o dziecko lub wnuka). Warto wtedy wykonać badanie DNA, które rozwieje wszelkie wątpliwości.
Poczytaj więcej: Czeka Cię przepisanie spadku? Wcześniej pamiętaj o jednej rzeczy…