Test na ojcostwo na 34 markerach DNA to nowość na rynku badań genetycznych. Tak szeroka analiza odznacza się bardzo wysoką czułością, a wynik ma naprawdę silną wartość dowodową. Analiza 34 markerów DNA to dobry pomysł szczególnie w nietypowych sytuacjach, np. gdy istnieje podejrzenie, że domniemani ojcowie mogą być spokrewnieni.
Tego dowiesz się z artykułu:
- Kiedy warto rozszerzyć test na ojcostwo do 34 markerów DNA?
- Na czym polega test na ojcostwo na 34 markerach DNA?
- Czy badanie 24 markerów DNA daje mniejszą pewność?
Spis treści
Kiedy warto rozszerzyć test na ojcostwo do 34 markerów DNA?
Rozszerzenie badania na ojcostwo do 34 markerów DNA to dobry pomysł, gdy:
- u dziecka występuje niezgodność w jednym markerze – mutacja, której nie można przewidzieć przed rozpoczęciem analizy;
- układ alleli powodujący, że mimo badania aż 24 markerów DNA uzyskujemy niskie prawdopodobieństwo potwierdzenia ojcostwa (poniżej 99,9999%);
- nie można wykluczyć, że potencjalnymi ojcami są osoby blisko spokrewnione.
Poczytaj też: Test na ojcostwo na 34 markerach DNA?! NOWOŚĆ
Na czym polega test na ojcostwo na 34 markerach DNA?
Badanie ojcostwa na 34 markerach DNA jest bardzo dokładne, a wybrane do niego markery odznaczają się wysoką zmiennością. Testy na ojcostwo polegają na analizie charakterystycznych miejsca na DNA – każda osoba (oprócz bliźniąt jednojajowych) ma inne DNA w tych badanych miejscach.
Im więcej przebada się takich miejsc, tym bardziej wynik jest pewny – szczególnie w momencie, gdy bada się tylko ojca i dziecko. Badając np. jedynie 16 markerów DNA wydanie pewnego wyniku może nie być możliwe.
Czy badanie 24 markerów DNA daje mniejszą pewność?
Test na ojcostwo na 24 markerach DNA to tak zwany „złoty standard”. W ogromnej większości przypadków badanie 24 miejsc na DNA wystarczy, aby wydać pewny i jednoznaczny wynik. Szczególnie, jeśli test wykonywany jest w laboratorium akredytowanym – gdzie metoda analizy na 24 markerach DNA została potwierdzona przez zewnętrzny organ.
Jeśli jednak zdarzy się sytuacja, ze uzyskane prawdopodobieństwo potwierdzenia ojcostwa będzie niższe niż 99,9999% (czyli zalecane przez Polskie Towarzystwo Medycyny Sądowej i Kryminologii) rozszerzenie badania o dodatkowe markery pozwoli wydać pewny wynik.
Wynik potwierdzający ojcostwo z prawdopodobieństwem poniżej 99,9999% nie jest uznawany za pewny.
Ciekawy artykuł: FAQ ojcostwo – najczęściej zadawane pytania (badania DNA, prawo)