Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: FAQ ojcostwo – najczęściej zadawane pytania (badania DNA, prawo)

FAQ ojcostwo – najczęściej zadawane pytania (badania DNA, prawo)

Na czym polega test na ojcostwo? Kto płaci za badanie na ojcostwo? Czy da się sfałszować wynik badania genetycznego? Na te i inne pytania uzyskasz odpowiedzi w tym artykule – FAQ na temat ojcostwa.

Najczęstsze pytania i odpowiedzi o ojcostwie – wszystko, co chcesz wiedzieć o badaniach DNA:

  1. Czy wynik testu na ojcostwo jest pewny?
  2. Czy wynik testu na ojcostwo można wykorzystać w sądzie?
  3. Czy matka zawsze musi brać udział w badaniu na ojcostwo?
  4. Czy można sfałszować wynik badania ojcostwa?
  5. Gdzie zrobić test na ojcostwo?
  6. Kto płaci za badania na ojcostwo?
  7. Czy test na ojcostwo można robić w ciąży?
  8. Kto płaci za badania na ojcostwo zlecone w sądzie?
  9. Czy test na ojcostwo można zrobić bezpłatnie?
  10. Czy infekcja, leki i inne czynniki zewnętrzne mogą mieć wpływ na wynik badania DNA?
  11. W jakich sytuacjach płatnikiem za test ojcostwa może być sąd?
  12. Jakie próbki wykorzystuje się do badań na ojcostwo?
  13. Kto z prawnego punktu widzenia może być zleceniodawcą badania?
  14. Czy dziadkowie mogą zlecić test na ojcostwo?
  15. Czy laboratorium może nakazać stawiennictwo na badanie?

  1. Czy wynik testu na ojcostwo jest pewny?

Tak, jeżeli wybierzesz wiarygodne i pewne laboratorium specjalizujące się w badaniach DNA. Najważniejsze czynniki przy wyborze to analiza 24 lub najlepiej 34 markerów DNA (najszerszy zakres na rynku), działanie w zgodzie z normą ISO 17025, uzyskane certyfikaty, praca na wysokiej jakości odczynnikach i wdrożone procedury bezpieczeństwa.

  1. Czy wynik testu na ojcostwo można wykorzystać w sądzie?

Tak. To najlepszy dowód w takich sprawach jak zaprzeczenie i ustalenie ojcostwa. Co ważne, w sądzie można wykorzystać nie tylko badanie z pełną procedurą sądową. Również wynik testu na ojcostwo bez udziału matki może być dowodem w sprawie. Badanie na ojcostwo warto zrobić jeszcze przed rozprawą, aby oszczędzić czas, nerwy i pieniądze.

  1. Czy matka zawsze musi brać udział w badaniu na ojcostwo?

Nie. Dla pewności wyniku wystarczy udział tylko ojca i dziecka – jeżeli analiza obejmuje 24 lub najlepiej 34 markery DNA. W przypadku badania z pełną procedurą sądową udział matki jest wymagany jedynie ze względów formalnych.

  1. Czy można sfałszować wynik badania ojcostwa?

Jeżeli próbki są pobrane od właściwych osób, a badanie wykonywane jest w wiarygodnym laboratorium – nie ma takiej możliwości. Test na ojcostwo polega na ustaleniu profili genetycznych badanych (które są dla każdej osoby unikalne), a potem ich porównaniu. Taki profil jest ustalony w momencie poczęcia, a potem nie zmienia się. Jeśli na próbce znajduje się DNA kilku osób, laboratorium od razu to wykryje i poprosi o przesłanie kolejnej. Również takie czynniki jak używki, leki czy choroba nie mają wpływu na wynik.

  1. Gdzie zrobić test na ojcostwo?

Przygotowaliśmy listę miejsc, gdzie można zrobić test na ojcostwo. Gdzie zrobić badania DNA? [LISTA PLACÓWEK]

  1. Kto płaci za badania na ojcostwo?

Za badania na ojcostwo płaci najczęściej po prostu zleceniodawca, chyba że uczestnicy umówią się w inny sposób. Jeśli jest to badanie zlecone przez sąd, opłaty ponosi zwykle strona przegrana. Bardzo rzadko (np. gdy dziecko przebywa w zakładzie opiekuńczym) koszt może zostać przeniesiony na skarb państwa.

  1. Czy test na ojcostwo można robić w ciąży?

Tak! Test na ojcostwo można zrobić już od 8. tygodnia na podstawie krwi przyszłej mamy i wymazu z policzka od ojca. Badanie można zrealizować też od 15 tygodnia na podstawie płynu owodniowego pobranego w czasie badań prenatalnych (to badanie pozwala jednocześnie sprawdzić stan zdrowia dziecka).

  1. Kto płaci za badania na ojcostwo zlecone w sądzie?

Za badania na ojcostwo zlecone w sądzie płaci najczęściej strona przegrana. Sąd może rozdzielić koszty inaczej, np. po połowie. Przeniesienie ich na skarb państwa zdarza się niezwykle rzadko, np. gdy dziecko przebywa w zakładzie opiekuńczym.

  1. Czy test na ojcostwo można zrobić bezpłatnie?

W bardzo rzadkich przypadkach, gdy sąd zleci test na ojcostwo, może zdecydować o przeniesieniu opłat na skarb państwa (np. gdy dziecko przebywa w zakładzie opiekuńczym).

  1. Czy infekcja, leki i inne czynniki zewnętrzne mogą mieć wpływ na wynik badania DNA?

Nie. Analizowane w badaniu na ojcostwo fragmenty DNA są niezmienne i niezależne od takich czynników, jak infekcja, leki, używki.

  1. W jakich sytuacjach płatnikiem za test ojcostwa może być sąd?

W bardzo rzadkich sytuacjach: gdy dziecko znajduje się w zakładzie opiekuńczym, gdy uczestnicy znajdują się w naprawdę bardzo złej sytuacji finansowej.

  1. Jakie próbki wykorzystuje się do badań na ojcostwo?

Do badań na ojcostwo wykorzystuje się obecnie wszystkie próbki, które zawierają DNA. Są to więc nie tylko wymazy z policzka, ale też tzw. próbki śladowe. Są to np. maszynka do golenia, smoczek, włosy z cebulkami, chusteczka z wydzieliną z nosa, patyczek z loda, niedopałek papierosa, szczoteczka do zębów, pasek z glukometru, plaster z krwią i wiele więcej. Do testów z pełną procedurą sądową zawsze wykorzystuje się wymazy z policzka (bardzo rzadko krew).

  1. Kto z prawnego punktu widzenia może być zleceniodawcą badania?

Zleceniodawcą badania na ojcostwo bez pełnej procedury sądowej może być dowolna osoba: matka, domniemany ojciec, dziadkowie, inny członek rodziny lub osoba całkowicie postronna.

  1. Czy dziadkowie mogą zlecić test na ojcostwo?

Tak, test na ojcostwo może zlecić dowolna osoba. Jeśli badane dziecko jest w wieku poniżej 16 lat i żaden z jego opiekunów prawnych nie wyrazi pisemnej zgody na badanie, wynik nie będzie zawierał jego danych osobowych.

  1. Czy laboratorium może nakazać stawiennictwo na badanie?

Nie. Laboratorium nie ma takiej mocy prawnej, aby nakazać komuś udział w badaniu ojcostwa

Data publikacji: 11/10/2019, Data aktualizacji: 04/02/2021

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium