Kiedy ochrzcić dziecko? Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Dziecko > Kiedy ochrzcić dziecko?

Kiedy ochrzcić dziecko?

Dla wielu rodziców bardzo ważne jest ochrzczenie dziecka. Jest to dla nich bardzo ważne wydarzenie, ponieważ dzięki niemu dziecko stanie się członkiem kościoła. Zobacz, kiedy ochrzcić dziecko!

kiedy ochrzcić dziecko

Tego dowiesz się z artykułu:

▶ Kiedy ochrzcić dziecko? Jaki jest najlepszy termin na chrzest?

▶ Jak zorganizować chrzest?

Kiedy ochrzcić dziecko? Jaki jest najlepszy termin na chrzest?

Polskie prawo kościelne ⛪ dopuszcza ochrzczenie dziecka w dowolnym momencie. Jest to pozostawione decyzji rodziców dziecka. Kościół zaleca jednak, aby nie czekać z nim zbyt długo i najlepiej ochrzcić dziecko 👶 w pierwszych miesiącach jego życia [1].

Ze swojej strony zalecamy, aby ochrzcić dziecko, gdy będziemy na to gotowi. Pamiętajmy, że sakrament ten nie jest dla nikogo obowiązkowy. Nie chrzcijmy więc dziecka pod naciskiem innych osób. Lepiej dać sobie czas ⏳ na decyzję i nie robić nic pochopnie.

W podejmowaniu decyzji o terminie chrztu pamiętajmy także o tym, że kobieta po porodzie potrzebuje czasu na dojście do siebie. Jest to kwestia indywidualna – u jednych kobiet trwa to krócej, a u innych dłużej. Pamiętajmy także, że przez mniej więcej cztery pierwsze tygodnie życia dziecko nie ma jeszcze uregulowanych pór karmienia 🍼 i drzemek [2].

Statystyki pokazują, że rodzice chrzczą swoje dzieci między drugim a czwartym miesiącem życia. Lepiej jednak się tym nie sugerować, a dostosować datę chrztu do swoich potrzeb i możliwości [1].

Jak zorganizować chrzest?

Po wybraniu terminu chrztu dziecka pora na organizację ceremonii. W tym celu należy wybrać się do kancelarii parafialnej ✝ i omówić z księdzem termin przyjęcia przez dziecko sakramentu. Następnie należy wybrać rodziców chrzestnych 👩‍🦱👨‍🦰. Powinni oni okazać księdzu poświadczenia z ich parafii, że mogą oni zostać matką lub ojcem chrzestnym. Niektórzy księża wymagają także od rodziców chrzestnych poświadczenia odbytej spowiedzi. Do chrztu potrzebować będziemy także świecy 🕯 i białej szatki [3].

Po chrzcie świętym wiele osób organizuje małe przyjęcie dla najbliższej rodziny. Pamiętajmy, aby zacząć organizować je odpowiednio wcześnie. Gości również warto poinformować z odpowiednim wyprzedzeniem [3].

Źródła:

  1. https://www.mojniemowlak.pl/kiedy-ochrzcic-dziecko/
  2. https://liveasily.pl/wazne-momenty/kiedy-ochrzcic-dziecko/

To również może Cię zainteresować: Dziecko bez ślubu – czyje nazwisko?

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 09/03/2023

Wpisany w:: Dziecko

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium