Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Dziecko > Jakie są wady bezstresowego wychowania? ❎ 5 najważniejszych

Jakie są wady bezstresowego wychowania? ❎ 5 najważniejszych

Często słyszymy o zaletach bezstresowego wychowywania dzieci. Takiemu sposobowi przyświeca chęć wyeliminowania wszystkich źródeł stresu z życia naszej pociechy. To jednak może sprawdzić dziecku więcej problemów niż będzie korzyści. Warto więc dowiedzieć, jakie są wady bezstresowego wychowania dziecka i jak mogą one zaszkodzić mu w przyszłości.

jakie sa wady bezstresowego wychowania, wady bezstresowego wychowania

1. Nieprzystosowanie do realiów życia

Każdy człowiek w swoim życiu napotyka stresujące sytuacje. Stres towarzyszy dzieciom każdego dnia, nawet w momentach, które wydają się nam nieszkodliwe i błahe. Dziecko powinno więc umieć sobie radzić ze stresem. Bezstresowe wychowanie często jednak skupia się na walce ze stresem w życiu dziecka. To sprawić może, że w późniejszym życiu nawet najmniejsze problemy czy napięcia mogą wyglądać jak olbrzymie problemy, które ciężko będzie pokonać, a to prowadzić zaś może do zaburzeń emocjonalnych.

2. Brak wyraźnie postawionych granic

Dzieci powinny odpowiednio rozwijać się na każdej płaszczyźnie życia. By tak jednak było, należy wyznaczyć granice i normy, które będą odpowiednio dostosowane do wieku dziecka, jego indywidualnych cech i jego dojrzałości. Dzięki temu zapewnimy dziecku poczucie pewności i bezpieczeństwa. To sprawi także, że dziecko nauczy rozróżniać się dobro i zło. Brak granic sprawi zaś, że dziecko będzie miało problem z szanowaniem granic postawionych przez innych, a także może być źródłem niepokoju w życiu.

3. Postawa egocentryczna

Skupiając się wyłącznie na potrzebach swojego dziecka, sprawisz, że wyrośnie ono na egocentryka myślącego wyłącznie o sobie. Takie osoby będą miały problem z wrażliwością wobec innych, a czasami nie będą w stanie budować związków, które powinny opierać się na akceptacji postaw i poglądów innych. Takie zachowanie sprawić może nawet, że dziecko nie będzie w stanie funkcjonować w społeczeństwie.

⏩ Poczytaj też: Wychowanie dziecka – 4 trudności, które czekają każdego

4. Postawa roszczeniowa

Dawanie dziecku wszystkiego, czego ono zapragnie doprowadzić może także do tego, że będzie ono uważać, że wszystko należy mu się tu i teraz. Może to sprawić, że osoba taka będzie miała przesadnie duże oczekiwania wobec otaczających ją osób i będzie unikać wszelkiego wysiłku. W konsekwencji dziecko takie może uważać, że nie musi wykonywać żadnych obowiązków i nie będzie szanować pracy innych.

5. Agresja i impulsywność

Bezstresowe wychowanie może także czasami doprowadzić do niezwykle wysokiego poziomu negatywnych emocji u dzieci. To sprawia, że te będą agresywne i impulsywne. Na każdą porażkę będą reagować krzykiem, przeklinaniem, pluciem, a czasami nawet agresją fizyczną. To zaś będzie źle wpływać na inteligencję emocjonalną i samopoczucie, ale także na otoczenie i relacje z innymi.

⏩ To także może Cię zainteresować: 10 porad, które pomogą Ci dobrze wychować dziecko

5/5 - (1 głosów / głosy)
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 25/03/2021, Data aktualizacji: 23/04/2021

Wpisany w:: Dziecko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium