Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Jaki jest termin na ustalenie ojcostwa?

Jaki jest termin na ustalenie ojcostwa?

W sytuacji ustalenia ojcostwa termin może mieć istotne znaczenie. Przepisy prawa regulują w jakim czasie można ubiegać się o ustalenie lub zaprzeczenie ojcostwa. Jaki jest zatem termin na złożenie wniosku do sądu? Kto ma prawo, aby ubiegać się o uznanie ojcostwa? 

Ustalenie ojcostwa – termin na wytoczenie powództwa o zaprzeczenie ojcostwa
Ustalenie ojcostwa termin – co zrobić, gdy minął?
Ustalenie ojcostwa termin – co zrobić, gdy ojciec nie żyje?
Ustalenie ojcostwa termin – czy można odmówić badaniom DNA?

Ustalenie ojcostwa – termin na wytoczenie powództwa o zaprzeczenie ojcostwa

Jeśli chodzi o ustalenie ojcostwa, termin obowiązujący na wytoczenie powództwa o zaprzeczenie ojcostwa regulują aktualne przepisy prawa. Matka ma prawo złożyć taki wniosek w stosunku do swojego męża nie później niż sześć miesięcy od momentu urodzenia dziecka. Warto wiedzieć, że należy on do kategorii terminów zawitych, co oznacza, że nie można go przedłużyć. Po jego upływie nie można ponownie wytoczyć powództwa. Jeśli tak się stanie- automatycznie ulega oddaleniu.

Ustalenie ojcostwa termin – co zrobić, gdy minął?

Jeśli chodzi o ustalenie ojcostwa, jego termin różni się od terminu, który dotyczy mechanizmu zaprzeczania ojcostwa, który ma bardzo krótki czas realizacji. Jeśli przekroczymy okres 6 miesięcy (który naliczany jest w dniu narodzin dziecka), można wyłącznie złożyć stosowny wniosek w prokuraturze.

Ustalenie ojcostwa termin – co zrobić, gdy ojciec nie żyje?

Jeśli chodzi o ustalenie ojcostwa, termin tej procedury jasno regulują obowiązujące przepisy prawa rodzinnego. Co zatem w sytuacji, gdy chcemy złożyć wniosek o ustalenie ojcostwa, ale domniemany ojciec nie żyje? W takiej sytuacji kodeks rodzinny i opiekuńczy wskazuje, że dziecko albo jego matka mogą rozpocząć powództwo w tej sprawie przeciwko kuratorowi zmarłego domniemanego ojca, którego ustanawia sąd opiekuńczy.

Ustalenie ojcostwa termin – czy można odmówić badaniom DNA?

Jeśli chodzi o ustalenie ojcostwa, termin ma kluczowe znaczenie, podobnie jak wynik badania DNA, do którego nie można nikogo zmusić. Pobranie materiału genetycznego odbywa się za zgodą wszystkich stron, choć odmowa może mieć określone konsekwencje. Sąd może wtedy uznać opinie strony przeciwnej za prawdziwe.

Data publikacji: 21/09/2021, Data aktualizacji: 04/11/2021

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium