Jak zrobić testy na rodzicielstwo i co warto o nich wiedzieć? Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Jesteś: Badania DNA > Jak zrobić testy na rodzicielstwo i co warto o nich wiedzieć?

Jak zrobić testy na rodzicielstwo i co warto o nich wiedzieć?

Testy na rodzicielstwo są niezwykle popularną praktyką w ostatnich latach. Najczęściej wątpliwości wiążą się z ojcostwem. Jednak czasem istnieje podejrzenie, że dana kobieta nie jest matką konkretnego dziecka. Zdarza się tak zwykle w przypadku in vitro lub gdy istnieje uzasadniona obawa podmiany dzieci w szpitalu. Jak wykonać takie testy?

Z tego artykułu dowiesz się m.in. na czym polega test na rodzicielstwo, jakie próbki nadają się do badań, czy można taki test wykonać w domu, czy testy są dyskretne, a także kiedy warto wykonać test.

Spis treści:

Na czym polegają testy na rodzicielstwo?

Test na rodzicielstwo to inaczej badania potwierdzające lub wykluczające ojcostwo i macierzyństwo. Badania polegają na pobraniu próbek od badanych osób. Następnie ustala się profile genetyczne i porównuje się je ze sobą.

Próbki do badań pobiera się w jednym z punktów pobrań, ale można też wykonać to zupełnie samodzielnie, w naszym zaciszu domowym. Dostępne są także pielęgniarki mobilne, które przyjeżdżają do domu.

Jakie próbki nadają się do badania na rodzicielstwo?

Do badań nadają się tak naprawdę dowolne próbki, które noszą jakieś ślady osoby, którą chcemy zbadać. Mogą to być: krew, wymaz z policzka, niedopałek papierosa, gryzak, smoczek, szczoteczka do zębów, sztućce lub kubek, zużyta chusteczka, patyczek od loda czy lizaka.

Czy test na rodzicielstwa da się zrobić w domu?

Oczywiście! Testy na rodzicielstwo bardzo łatwo można wykonać samodzielnie. Możesz zamówić zestaw do badań, który dostarczy Ci kurier lub który odbierzesz w paczkomacie. Dodatkowo jest jeszcze inny sposób. Można pobrać wymazy zwykłym patyczkiem kosmetycznym. Później wypełniasz formularz i wysyłasz go do laboratorium, w którym zostaną wykonane badania.

Obecnie niektóre laboratoria mają dostępne też wygodne wizyty domowe pielęgniarek mobilnych.

Czy testy na rodzicielstwo da się zrobić dyskretnie?

Testy są niezwykle dyskretne w każdym momencie. Wszystkie badania wykonasz zupełnie anonimowo, nie musisz nigdzie podawać danych uczestników badań. Również wysyłka próbek jest bardzo dyskretna, a samo otwarcie wyników wymaga specjalnego kodu. Masz też możliwość wysłania próbek dyskretnych, które zdecydowanie prościej pobrać.

Kiedy warto zrobić badania na rodzicielstwo?

Badania warto zrobić przede wszystkim z kilku powodów. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do rodzicielstwa, w Twoim otoczeniu pojawiają się dziwne plotki, jeśli podejrzewasz zdradę lub że podmieniono przypadkiem dziecko w szpitalu, a także kiedy chcesz zebrać dowody do sądu – wykonanie testów na rodzicielstwo jest dobrym, a często i jedynym rozwiązaniem.

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 31/05/2021, Data aktualizacji: 02/06/2021

Wpisany w:: Badania DNA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *