Jak wygląda proces sądowego ustalania ojcostwa-informacje Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Jak wygląda proces sądowego ustalania ojcostwa- informacje

Jak wygląda proces sądowego ustalania ojcostwa- informacje

 

Czy sprawa o sądowe ustalenie ojcostwa może się odbyć bez wiedzy ojca, Jakie dowody biologiczne są potrzebne do sądowego ustalenia ojcostwa, Kto musi się wylegitymować na sprawie o sądowe ustalenie ojcostwa, Czym różni się administracyjny tryb ustalenia ojcostwa od sądowego ustalenia ojcostwaSądowe ustalenie ojcostwa zwykle dotyczy par, które nie mogą dogadać się odnośnie tego, kto jest ojcem dziecka lub istnieją podejrzenia, że ojcem dziecka nie jest np. małżonek. Wiele osób zastanawia się, czy można wykonać badania na wniosek sądu, jednak na własną rękę – otóż jest to zabronione i takie badanie musi być oficjalnie zgłoszone.

Czy sprawa o sądowe ustalenie ojcostwa może się odbyć bez wiedzy ojca?
Jakie dowody biologiczne są potrzebne do sądowego ustalenia ojcostwa?
Kto musi się wylegitymować na sprawie o sądowe ustalenie ojcostwa?
Czym różni się administracyjny tryb ustalenia ojcostwa od sądowego ustalenia ojcostwa?

Czy sprawa o sądowe ustalenie ojcostwa może się odbyć bez wiedzy ojca?

Sama sprawa o sądowe ustalenie ojcostwa może odbywać się bez wiedzy ojca, który może nie zgłosić się na prowadzone rozprawy. Nie ma również możliwości, by zmusić go do poddania się badaniu genetycznemu. Odmowa będzie jednak brana pod uwagę jako spory minus przy ustalaniu ojcostwa czy określenia wysokości alimentów.

Jakie dowody biologiczne są potrzebne do sądowego ustalenia ojcostwa?

Badanie sądowe na ustalenie ojcostwa może być przeprowadzane z krwi lub wymazu z wewnętrznej części policzka i tak forma analizy jest wybierana bardzo często. Badania na ojcostwo mogą odbyć się na podstawie tzw. mikrośladów – to sąd indywidualnie powinien podejść do treści sprawy.

Kto musi się wylegitymować na sprawie o sądowe ustalenie ojcostwa?

Wylegitymować się muszą osoby, które biorą udział w procesie jako świadkowie. Wówczas należy potwierdzić tożsamość pokazując dowód osobisty. Sąd prawdopodobnie poprosi o przedstawienie się również rodziców dziecka oraz inne osoby, które mogą wnieść istotne informacje do sprawy. Każdy sąd jest inny, dlatego też nie zawsze sędzia wymaga potwierdzenia.

Czym różni się administracyjny tryb ustalenia ojcostwa od sądowego ustalenia ojcostwa?

Tryb administracyjny opiera się na dobrowolnym oświadczeniu ustnym lub pisemnym obojga rodziców, którzy w tym celu muszą udać się do kierownika USC. W trybie sądowym zlecenie wykonania testu na ojcostwo jest z góry narzucone przez sąd, mimo że tak naprawdę nie można zmusić domniemanego ojca, by poddał się badaniu. Tryb administracyjny nie wymaga żadnych opłat, natomiast tryb sądowy wiąże się ze stosunkowo wysokimi kosztami około 1000 złotych za wykonanie testu DNA.

Data publikacji: 30/09/2020, Data aktualizacji: 08/02/2021

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium