Jak ustalić ojcostwo – sposób zlecenia badania DNA i jego koszty Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Jak ustalić ojcostwo – sposób zlecenia badania DNA i jego koszty

Jak ustalić ojcostwo – sposób zlecenia badania DNA i jego koszty

Zdarza się, że zweryfikowanie tożsamości ojca dziecka bywa kwestią sporną. Jeśli ojciec zaprzecza, jakoby był biologicznym rodzicem lub jeśli matka nie zgadza się na uznanie ojca, najlepszym rozwiązaniem będzie przeprowadzenie testu DNA.

 Jak ustalić ojcostwo – akty prawne
Jak ustalić ojcostwo – technologia
Jak ustalić ojcostwo – pewne badania genetyczne
Jak ustalić ojcostwo – koszty

Jak ustalić ojcostwo – akty prawne

Aktem prawnym rozstrzygającym kwestie ustalenia ojcostwa jest przede wszystkim Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy (KRO). Artykuły mające zastosowanie w kolejnych przypadkach to:

art. 80, 81 KRO – o unieważnienia uznania ojcostwa,

art. 62, 69 i 70 KRO – w sprawie powództwa o zaprzeczeniu ojcostwa,

art. 85 KRO oraz przepisy Kodeksu Postępowania Cywilnego (KPC) – w przypadku ustalania nierozstrzygniętego ojcostwa.

Jak ustalić ojcostwo – technologia

Sąd w trakcie postępowania może zlecić przeprowadzenie badania DNA, aby uzyskać pewność co do tożsamości ojca dziecka. Analiza kodu DNA może być także wykonana prywatnie za zgodą obojga rodziców (także tego domniemanego). Materiałem genetycznym pobieranym od ojca jest najczęściej próbka krwi. W przypadku dziecka jest to zazwyczaj próbka śliny , ale może to być również włos z cebulką lub materiał genetyczny znajdujący się na szczoteczce do zębów czy smoczku. Możliwe jest przeprowadzenie testu na ojcostwo przed przyjściem dziecka na świat. W takiej sytuacji pobierany jest fragment błony płodowej lub płynu owodniowego.

Jak ustalić ojcostwo – pewne badania genetyczne

Każdy człowiek posiada DNA zawierające unikalną informację powstałą z połączenia genów ojca i matki. Badanie DNA jest w pełni wiarygodne, gdyż polega na porównaniu kodów genetycznych rodzica i dziecka. Diagnoza daje 100% pewności w przypadku wykluczenia ojcostwa lub 99,9% pewności, gdy ojcostwo jest potwierdzone.

Jak ustalić ojcostwo – koszty

Koszty przeprowadzenia badania wahają się od 500 do 1700zł w przypadku testu wykonanego prywatnie i od 1500 do 2000zł za badanie zlecone przez sąd. Koszty zależą od miejsca realizacji badania oraz od konieczności wykonania dodatkowych ekspertyz w przypadku badań zleconych przez sąd. Analiza DNA przed narodzinami dziecka to opłata od 2000 do 3000zł, gdy wykonywana jest przy okazji badań prenatalnych. Jeśli natomiast badanie DNA przeprowadzane jest we wczesnej fazie ciąży (od 8 tygodnia), należy liczyć się z kosztami nawet do 7000zł. W przypadku badania zleconego przed sąd, koszty ponosi przegrany w sprawie. W wyjątkowych sytuacjach sąd może podzielić opłaty na obie strony lub obciążyć kosztami Skarb Państwa.

Data publikacji: 23/08/2021, Data aktualizacji: 17/09/2021

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium