Jak ustalić ojcostwo? Odpowiedzi na wszystkie pytania Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Jak ustalić ojcostwo? Odpowiedzi na wszystkie pytania

Jak ustalić ojcostwo? Odpowiedzi na wszystkie pytania

Badania na ojcostwo w obecnych czasach są ogólnodostępne i łatwe w wykonaniu. Każdy może bez problemu zrobić taki test, gdy zachodzi taka konieczność. Chcesz dokładnie dowiedzieć się, jak ustalić ojcostwo? W tym artykule znajdziesz wszystkie niezbędne informacje na temat tego, jak ustalić ojcostwo przedstawione w przystępny sposób.

Jak ustalić ojcostwo – na czym polega badanie na ojcostwo ?
Jak ustalić ojcostwo – kiedy wyniki testu na ojcostwo?
Jak ustalić ojcostwo – ile kosztuje test?
Jak ustalić ojcostwo – jak wiarygodny jest test ?

Jak ustalić ojcostwo – na czym polega badanie na ojcostwo?

Badanie na ojcostwo polega na pobraniu próbki śliny za pomocą wymazu z wewnętrznej strony policzka zarówno od ojca, jak i dziecka w celu uzyskania materiału DNA.
Istnieje również możliwość wykonania testu z krwi lub tak zwanych mikrośladów – poprzez wysłanie przedmiotu noszącego ślady naszego DNA takiego, jak na przykład szczoteczka do zębów. Następnie ten materiał genetyczny zostaje poddany szczegółowej analizie.  Jak ustalić ojcostwo na podstawie pobranego materiału? W laboratorium analizuje się 16 lub 24 unikatowe markery genetyczne pod względem podobieństwa. W ten sposób ustala się stopień pokrewieństwa.
Warto nadmienić, że istnieją zarówno domowe, jak i bardziej profesjonalne i dokładniejsze, ale zarazem droższe testy laboratoryjne.

Jak ustalić ojcostwo – kiedy wyniki testu na ojcostwo?

Standardowo na wyniki testu na ojcostwo czeka się do dwóch tygodni, choć zazwyczaj otrzymuje się je w ciągu tygodnia. Nie jest to więc długi okres oczekiwania, biorąc pod uwagę ogromną szczegółowość wymaganej analizy.
W razie konieczności można ją przyspieszyć za dodatkową opłatą.

Jak ustalić ojcostwo – ile kosztuje test?

Test na ustalenie ojcostwa kosztuje od 500 do nawet 2000zł. Średnia cena za test wynosi 1000zł. Najlepiej wybrać laboratorium, które ma odpowiednie certyfikaty.
Oferta na rynku jest bardzo szeroka. W niektórych laboratoriach istnieje możliwość rozłożenia kosztów testu na ojcostwo na raty.

Jak ustalić ojcostwo – jak wiarygodny jest test?

Testy na ojcostwo są wyjątkowo wiarygodne – na podstawie wyniku można w 100% wykluczyć ojcostwo lub je potwierdzić w 99,99%. Konieczność powtórzenia testu na ojcostwo, która czasem się pojawia wynika najczęściej ze źle pobranego materiału do analizy.
Często laboratoria wykonują analizę dwukrotnie dla naszej stuprocentowej pewności. Decydując się na wykonanie testu na ojcostwo, można być pewnym, że wynik, który otrzymamy jest wiarygodny.

Data publikacji: 19/01/2023

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium