Jak ustalić ojcostwo legalnie? Dowiedz się! Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Jak ustalić ojcostwo legalnie?

Jak ustalić ojcostwo legalnie?

Jak ustalić ojcostwo? To pytanie, które zadaje sobie wiele ojców i matek w sytuacji domniemanego ojcostwa. W tym celu konieczne są badania genetyczne, które mogą z dużym prawdopodobieństwem wykluczyć lub potwierdzić zgodność materiału genetycznego badanych osób.

Jak ustalić ojcostwo – czy da się ustalić ojcostwo po wielu latach?
Jak ustalić ojcostwo – jakie próbki są potrzebne do ustalenia ojcostwa?
Jak ustalić ojcostwo – tylko testy genetyczne dadzą Ci pewność
Jak ustalić ojcostwo – jakie są koszty ustalenia ojcostwa?

Jak ustalić ojcostwo – czy da się ustalić ojcostwo po wielu latach?

Współczesne osiągnięcia medycyny pozwalają ustalić ojcostwo nawet po wielu latach. Jak ustalić ojcostwo, mimo upływu lat? Wystarczy pobrać materiał genetyczny, który posłuży do dalszych analiz. Badania ojcostwa można wykonywać gdy dziecko jest małoletnie, jak i po osiągnięciu przez nie pełnoletności.

Jak ustalić ojcostwo – jakie próbki są potrzebne do ustalenia ojcostwa?

Jak ustalić ojcostwo za pomocą badań genetycznych? W tym celu potrzebne są próbki dziecka oraz domniemanego ojca. W najprostszym ujęciu badanie DNA polega na porównaniu materiału genetycznego badanych osób. Najczęściej pobiera się od osób zainteresowanych wymaz z wewnętrznej strony policzka za pomocą specjalnego patyczka (wymazówki). Do badań mogą jednak posłużyć inne dane, np. z maszynki do golenia, szczoteczki do zębów, smoczka, butelki, niedopałka papierosa, a nawet nadgryzionego ciastka. Często do badania oddawane są również włosy.

Jak ustalić ojcostwo – tylko testy genetyczne dadzą Ci pewność

Jeśli chodzi o to, jak ustalić ojcostwo, to najbardziej wiarygodną metodą są testy DNA. W próbkach badane są aż 34 markery DNA, które pozwalają oszacować ojcostwo z wysokim prawdopodobieństwem. Dzięki temu można pozbyć się wątpliwości i niepewności. Tak jednoznaczny wynik testu na ojcostwo pozwala też na unormowanie sytuacji prawnej dziecka i rozwiązanie wielu problemów z tego wynikających.

Jak ustalić ojcostwo – jakie są koszty ustalenia ojcostwa?

W przypadku ustalenia ojcostwa, gdy wymazy pobierane są od dwóch osób, koszty mogą wynosić około 500 zł. Ceny testów na ojcostwo mogą być jednak różne w zależności od rodzaju badania. W związku z tym metoda wysyłkowa kosztuje od około 500 do 1000 zł. Testy dostępne w aptece są najtańsze.

 

Data publikacji: 13/03/2021, Data aktualizacji: 26/04/2021

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium