Jak ustalić ojcostwo - jaką metodę wybrać? Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Jak ustalić ojcostwo – jaką metodę wybrać?

Jak ustalić ojcostwo – jaką metodę wybrać?

Jak ustalić ojcostwo, by wykorzystana metoda była wiarygodna? Nad tym tematem zastanawiają się osoby mające wątpliwości odnośnie tego, kto jest biologicznym ojcem dziecka. Warto pozbyć się wątpliwości poprzez wykonanie badania genetycznego – jest to szybki i wiarygodny sposób, znacznie lepszy niż życie w niepewności.

Jak ustalić ojcostwo – jakie są sprawdzone sposoby na ustalenie ojcostwa?
Jak ustalić ojcostwo – ile zapłacimy za badania DNA?
Jak ustalić ojcostwo – ile czasu musimy czekać na wyniki badań?
Jak ustalić ojcostwo – kiedy i jak złożyć pozew o zaprzeczenie ojcostwa?

Jak ustalić ojcostwo – jakie są sprawdzone sposoby na ustalenie ojcostwa?

Jak ustalić ojcostwo – najczęściej wybieraną metodą są badania genetyczne. Jest to jedyna sprawdzona metoda, która zapewnia 99,9% wiarygodności dla potwierdzenia ojcostwa i 100% przy jego wykluczeniu. Nie ma innych badań, na podstawie których można ustalić pokrewieństwo z dzieckiem. Jeśli pojawiają się wątpliwości i rodzice dziecka nie darzą się zaufaniem to wykonanie testów może być jedyną metodą na porozumienie.

Jak ustalić ojcostwo – ile zapłacimy za badania DNA?

Badania genetyczne na ojcostwo są jednymi z tańszych analiz DNA. Koszty zależą od wybranej metody badania – za najtańsze należy zapłacić 500-700 złotych. Badania genetyczne mogą opierać się na analizie mikrośladów, wymazu z policzka czy badaniu płynu owodniowego jeszcze w czasie ciąży. Każde laboratorium ma własny cennik, z którym należy się zapoznać przed zleceniem badania – ceny różnią się między wybranymi placówkami.

Jak ustalić ojcostwo – ile czasu musimy czekać na wyniki badań?

Czas oczekiwania na wynik badań na ojcostwo wynosi zwykle 5-10 dni roboczych. Czas ten może się wydłużyć np. jeśli do badania wykorzystuje się próbki mikrośladów, z których niekiedy trudno jest wyodrębnić materiał genetyczny.

Jak ustalić ojcostwo – kiedy i jak złożyć pozew o zaprzeczenie ojcostwa?

Jak ustalić ojcostwo i zyskać pewność, że uznane dziecko nie jest potomkiem biologicznym? Wystarczy wykonać badanie genetyczne. Zaprzeczenie ojcostwa może mieć miejsce nawet bez wykonania analizy DNA , wystarczą uzasadnione podejrzenia potwierdzone np. zeznaniami świadków. Sąd w trakcie postępowania może zalecić wykonanie badań genetycznych, by ostatecznie pozbyć się wątpliwości.

Data publikacji: 18/11/2022

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium