Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Jesteś: Jak ustalić ojcostwo? Czy ustalenie ojcostwa zawsze jest możliwe?

Jak ustalić ojcostwo? Czy ustalenie ojcostwa zawsze jest możliwe?

Bycie zmuszonym do wykonania testów na ojcostwo to z reguły dość przykra sprawa. Wątpliwości dotyczące tego, czy jest się ojcem dziecka, najlepiej jest po prostu rozwiać. Jak ustalić ojcostwo?

Jak ustalić ojcostwo – mąż matki = ojciec dziecka
Jak ustalić ojcostwo – uznanie dziecka przez ojca
Jak ustalić ojcostwo – ustalenie ojcostwa przez sąd
Jak ustalić ojcostwo – zaprzeczenie ojcostwa

Jak ustalić ojcostwo – mąż matki = ojciec dziecka

Zgodnie z polskim prawem dziecko, które przychodzi na świat, jest obojga małżonków. Oznacza to, że zachodzi tzw. domniemanie ojcostwa, czyli jeśli dziecko urodziło się w trakcie małżeństwa, to nikt nie doszukuje się tego, że ojcem może być ktoś inny niż mąż kobiety, która wydała malucha na świat. Jeżeli domniemany ojciec nie do końca jest o tym przekonany, to musi wziąć sprawy w swoje ręce. Jak ustalić ojcostwo w małżeństwie? To proste. Musi złożyć wniosek w sądzie rejonowym zgodnym z miejscem zamieszkania i przedstawić dowody, które potwierdzą, że istnieje możliwość, że dziecko nie jest jego. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku sąd wyda matce nakaz przeprowadzenia testu na ojcostwo.

Jak ustalić ojcostwo – uznanie dziecka przez ojca

Wiedząc już jak ustalić ojcostwo w trakcie trwania małżeństwa, warto spojrzeć na sprawę także z drugiej strony. W sytuacji, gdy małżonek kobiety doprowadzi do tego, że domniemane ojcostwo ustanie, to ojciec biologiczny może uznać dziecko. Ma jednak taką możliwość, wyłącznie za zgodą kobiety. Jeżeli się nie zgodzi, to mężczyzna będzie musiał wejść na drogę sądową i wtedy dochodzić swoich praw.
Warto wiedzieć, że ustalenie ojcostwa, które dotyczy dorosłego dziecka, może być ustalone za jego zgodą.

Jak ustalić ojcostwo – ustalenie ojcostwa przez sąd

Ustalenie ojcostwa przez sąd ma miejsce głównie wtedy, kiedy matka dziecka nie chce potwierdzić, że mężczyzna jest ojcem. Nie ma tutaj większego znaczenia, czy jest jej mężem, czy też nie. Domniemany ojciec, którego matka nie chce uznać, ma prawo złożyć wniosek do sądu i starać się o orzeczenie nakazujące przeprowadzenie badań. Trzeba mieć jednak na uwadze, że to ojciec musi udowodnić, że dziecko mogło zostać spłodzone przez niego.
Co więcej, z takim samym wnioskiem może wystąpić matka, dziecko (o ile jest dorosłe), a nawet prokurator.

Jak ustalić ojcostwo – zaprzeczenie ojcostwa

W przypadku, jeśli ojciec dziecka ma poczucie, że nie jest ono jego i przez matkę jest tak traktowany, to może wnioskować o zaprzeczenie ojcostwa. Musi jednak pamiętać, że ma na to określony termin. Musi go złożyć w ciągu pół roku od czasu, kiedy dowiedział się, że jego partnerka urodziła (nie jest to jednoznaczne z narodzinami), bowiem ojciec może dowiedzieć się, że dziecko urodziło się nawet po kilku latach. Nie może jednak złożyć wniosku o zaprzeczenie ojcostwa, gdy dziecko będzie już pełnoletnie.

Data publikacji: 25/11/2021