Jak sądowo ustalić ojcostwo i kto może to zrobić? Sprawdź! Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Jesteś: Sądowe ustalenie ojcostwa > Jak sądowo ustalić ojcostwo?

Jak sądowo ustalić ojcostwo?

jak sądowo ustalić ojcostwo Jak sądowo ustalić ojcostwo? Musisz złożyć pozew o sądowe ustalenie ojcostwa i przedstawić dowody, że dany mężczyzna jest ojcem dziecka. Pamiętaj, że najpewniejszym dowodem dla sądu jest jednoznaczny wynik testu DNA.

Jak sądowo ustalić ojcostwo – kto może złożyć pozew?

Tego typu pozew może zostać wniesiony przez matkę dziecka, mężczyznę, pełnoletnie dziecko albo prokuratora. Robi się to w momencie, gdy ojciec biologiczny nie chce bądź nie ma możliwości (np. wtedy, gdy nie ma zgody matki) dobrowolnie uznać swojego dziecka. Jak sądowo ustalić ojcostwo, gdy dziecko ma innego ojca prawnego? W takiej sytuacji przed złożeniem pozwu o sądowe ustalenie ojcostwa konieczne jest zaprzeczenie ojcostwa.

Kiedy i gdzie wnieść pozew o sądowe ustalenie ojcostwa?

Matka oraz mężczyzna mają czas na wniesienie pozwu od urodzenia dziecka aż do ukończenia przez nie 18. roku życia. Dziecko może samodzielnie złożyć pozew wtedy, kiedy będzie pełnoletnie. Wcześniej w jego imieniu może zrobić to jego przedstawiciel ustawowy. Prokuratora nie obowiązują natomiast żadne terminy. Pozew składa się do Wydziału Rodzinnego Sądu Rejonowego (tego, który jest właściwy miejscu zamieszkania).

Jak sądowo ustalić ojcostwo? Dowody dla sądu

Jeśli wnosisz pozew o sądowe ustalenie ojcostwa, musisz udowodnić swoje racje przed sądem. Masz więc obowiązek przedstawienia dowodów. Dla sądu najpewniejszy dowód to test DNA. Dowodem rozstrzygającym jest najczęściej badanie do celów sądowych. Jest ono realizowane w specjalnej procedurze. Taki test genetyczny może zlecić sąd lub może być zlecony prywatnie.

Warto jednak pamiętać, że test do celów prywatnych też można wykorzystać – najczęściej jest dowodem wstępnym. Rezultat badania DNA zawsze jednoznacznie wyklucza albo potwierdza ojcostwo. Inne możliwe dowody to np. zeznania świadków czy dokumenty.

Jak sądowo ustalić ojcostwo? Opłaty

Jeśli zastanawiasz się, jak sądowo ustalić ojcostwo, na pewno interesują Cię też opłaty. Jeśli pozew jest wniesiony zasadnie, sąd zwalnia osobę wnoszącą z kosztów sądowych. Za realizację testu DNA najczęściej płaci natomiast strona przegrana w sprawie. W rzadkich sytuacjach (np. gdy obie strony są w bardzo złej sytuacji materialnej lub gdy dziecko znajduje się w placówce opiekuńczej) koszty mogą zostać podzielone po połowie lub przeniesione na Skarb Państwa.


Zobacz też:

Aktualizacja: 18 października 2018 r.

5/5 - (1 głosów / głosy)
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 26/04/2017, Data aktualizacji: 16/09/2020

Wpisany w:: Sądowe ustalenie ojcostwa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *