Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Dziecko > Jak przyspieszyć poród? Sprawdź sposoby!

Jak przyspieszyć poród? Sprawdź sposoby!

Ciężarne w ostatnich tygodniach ciąży lub po upływie terminu planowanego porodu często zastanawiają się, jak przyspieszyć poród. Część specjalistów twierdzi, że na wywołanie porodu pomóc mogą niektóre domowe sposoby. Inni twierdzą, że póki ciało kobiety nie jest gotowe wydać dzidziusia na świat, metody te nie będą skuteczne. Jedno jest pewne – nie wolno stosować żadnych metod przyspieszania porodu w przypadku ciąży zagrożonej. Jak przyspieszyć poród domowymi sposobami? O czym należy pamiętać? Przeczytaj poniżej.

jak przyspieszyć poród, jak wywołać poród, jak przyspieszyć poród domowymi sposobami

Tego dowiesz się z artykułu:

Jak przyspieszyć poród – czy aktywność fizyczna jest w stanie pomóc?

Jak wywołać poród – jakie znaczenie ma współżycie?

Jak przyspieszyć poród domowymi sposobami?

Jak przyspieszyć poród – czy aktywność fizyczna jest w stanie pomóc?

Jak wywołać poród, gdy zbliża się 42 tydzień, a dziecku się nie spieszy na świat? Warto wiedzieć, że jednym z najskuteczniejszych sposobów na przyspieszenie rozpoczęcia akcji porodowej są ćwiczenia 💪. Należy tylko pamiętać, że powinien to być umiarkowany wysiłek fizyczny, taki jak np. spacer. Podczas wysiłku do organizmu kobiety dostaje się więcej tlenu, a miednica przybiera bardziej ruchomą postać, co z kolei ułatwia właściwe ułożenie się dziecka 👶. Grawitacja sprawia, że brzuszek ciężarnej się obniża 🤰, a nacisk na szyjkę macicy jest większy [1].

Zastanawiając się, jak przyspieszyć poród, nie można zapomnieć, że zbyt forsowny wysiłek jest niebezpieczny ⚠ dla dziecka. Wynika to z tego, że wzrasta ciśnienie tętnicze i osłabia organizm, który potrzebuje dużo energii do porodu [1].

Jak wywołać poród – jakie znaczenie ma współżycie?

Kobiety pytane o to, jak przyspieszyć poród, często wskazują na stosunek seksualny 👩‍❤️‍👨. Jaki ma on związek z porodem? Prostaglandyny, które zawarte są w męskim nasieniu, powodują „dojrzewanie” szyjki macicy, która się stopniowo skraca i otwiera. To prowokuje skurcze, co z kolei przyspiesza akcję porodową 🔜 [2].

Przyspieszenie porodu współżyciem tłumaczone jest również działaniem oksytocyny, która wydziela się podczas stosunku i wywołuje skurcze macicy. W niektórych wypadkach przenoszonej ciąży hormon ten podawany jest kobiecie na sali porodowej 🏥 w postaci kroplówki [1].

Zastanawiając się nad tym, jak wywołać poród, należy pamiętać, że współżycie seksualne jest dobrym rozwiązaniem, jeśli lekarz 🧑‍⚕ nie stwierdził zagrożenia ciąży [1].

Jak przyspieszyć poród domowymi sposobami?

O to, jak przyspieszyć poród domowymi sposobami przyszłe mamy często pytają swoich mam i babć 👵. Metody te traktowane są jako tradycja w wywoływaniu porodu. Mowa tu o oleju rycynowym i naparze z liści malin.

Jak przyspieszyć poród za pomocą oleju rycynowego? Otóż olej ten sprzyja skurczom jelit, gdyż ma działanie przeczyszczające. Z kolei te skurcze mogą pomóc skurczom macicy [1].

Z kolei herbata 🫖 z liści malin zalecana jest dopiero od 38 tygodnia ciąży, gdyż wpływa na jakość i intensywność skurczów. Z tego względu, że wzmacnia mięśnie macicy, wskazana jest do picia również podczas porodu [2].

Z właściwości przyspieszających poród znany jest także ananas 🍍. Ma on w swoim składzie enzym – bromelainę, wpływający na zmiękczenie szyjki macicy. Nie można jednak przesadzać z ilością zjedzonego ananasa, gdyż jego nadmiar może doprowadzić do problemów żołądkowych [1].

Jak przyspieszyć poród? Najwięcej dzieci rodzi się w nocy 🌃 i w weekendy, kiedy kobiety są najbardziej zrelaksowane i wyciszone. Natomiast spowolnieniu akcji porodowej sprzyja duży stres oraz wysoki poziom kortyzolu. Dlatego lekarze zalecają w ostatnich dniach i tygodniach przed porodem spędzać jak najwięcej czasu na przyjemnościach 🤗.

Źródła:

  1. https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/jak-przyspieszyc-porod-czy-istnieja-sprawdzone-sposoby
  2. https://mumslife.pl/zabobony-czy-prawda-czyli-jak-przyspieszyc-porod/

To również może Cię zainteresować: Na ile dni przed porodem można zrobić test na ojcostwo?

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 18/05/2022, Data aktualizacji: 23/05/2022

Wpisany w:: Dziecko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium