Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Jesteś: Jak pokryć koszt testu na ojcostwo?

Jak pokryć koszt testu na ojcostwo?

 

Decydując się na test na ojcostwo, może towarzyszyć nam sporo wątpliwości, które głównie dotyczą ceny samego badania. Warto zasięgnąć kompleksowej wiedzy na jego temat, aby wiedzieć, czy jest refundowany oraz co możemy zrobić, jeżeli nie stać nas na całkowitą opłatę. Dzięki temu łatwiej będzie nam podjąć decyzję i zaplanować swój budżet. W końcu test na ojcostwo wykonujemy tylko raz w życiu. Warto więc, abyśmy podeszli do niego świadomie.

Kto ponosi koszt testu na ojcostwo, Czy koszt testu na ojcostwo jest duży, Czy koszt testu na ojcostwo można rozłożyć na raty, Czy test na ojcostwo jest refundowany

Kto ponosi koszt testu na ojcostwo?
Czy koszt testu na ojcostwo jest duży?
Czy koszt testu na ojcostwo można rozłożyć na raty?
Czy test na ojcostwo jest refundowany?

Kto ponosi koszt testu na ojcostwo?

Najprościej rzecz ujmując, koszt testu na ojcostwo ponosi zlecająca go osoba. Może więc to być zarówno matka jak też ojciec dziecka. Zdarzają się przypadki, kiedy można ubiegać się o refundację, jeżeli test ma być wykonany na potrzeby sądowe, a rodzica na niego nie stać.

Czy koszt testu na ojcostwo jest duży?

Koszt testu na ojcostwo waha się niekiedy od 500 zł do 1500 zł. Ma tutaj wpływ szereg czynników, które należy wziąć pod uwagę. Warto również pamiętać, że badanie genetyczne wykonuje się najczęściej raz w życiu. Dobrze więc zadbać o to, aby wybrana placówka spełniały wszystkie wymogi, miała akredytację PCA oraz wykonywała test z prawdopodobieństwem sięgającym 99,99%.

Czy koszt testu na ojcostwo można rozłożyć na raty?

Z racji tego, że test na ojcostwo może niekiedy przerastać nasz budżet, coraz więcej placówek pozwala na rozłożenie go na raty. Dzięki temu badanie staje się powszechniejsze dla każdego, kto znajduje się w danej potrzebie, a nie ma wystarczających środków.

Czy test na ojcostwo jest refundowany?

Koszt testu na ojcostwo nie jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowie. Istnieją jednak przypadki, kiedy możemy poprosić o pomoc. Jeżeli badanie na ojcostwo jest zlecone przez sąd w trakcie trwanie rozprawy, a rodziców na nie stać, można ubiegać się o refundację. Ma to miejsce w przypadku, kiedy udowodnimy, że nie jesteśmy w stanie pokryć całości kosztów. W normalnych przypadkach, test na ojcostwo jest traktowany jako normalne, prywatne badanie laboratoryjne, które nie jest refundowane.

Data publikacji: 24/09/2019, Data aktualizacji: 04/02/2021