Sytuacja związana z koronawirusem niekorzystnie wpływa nie tylko na samopoczucie, kontakty w innymi ludźmi czy stan zdrowia. Nierzadko wiąże się również z obniżeniem dochodów lub całkowitą ich utratą. Nic więc dziwnego, że coraz więcej mężczyzn zastanawia się, jak obniżyć alimenty ✅ Zanim zdecydujesz się jednak na obniżenie alimentów, zastanów się, czy… płacisz je na pewno na swoje dziecko!
Wbrew pozorom nie jest to takie oczywiste – szczególnie w sytuacji, gdy rozstałeś się z matką dziecka w przykrych stosunkach, krótko byliście razem lub od początku miałeś wątpliwości co do ojcostwa.
Obniżenie alimentów – tego dowiesz się z artykułu:
- Czy płacę alimenty na swoje dziecko?
- Jak nie płacić alimentów bezpodstawnie?
- Kiedy można obniżyć alimenty?
- Jak obniżyć alimenty?
Spis treści
Czy płacę alimenty na swoje dziecko?
Twoja sytuacja finansowa sprawiła, że chcesz obniżyć alimenty. Zanim to zrobisz, zastanów się jednak, czy… na pewno płacisz je na swoje dziecko? Alimenty coraz częściej płacone są bezpodstawnie! Dlaczego?
Decyzja o płaceniu alimentów nierzadko podejmowana jest mimo wątpliwości co do ojcostwa – wielu mężczyzn unosi się honorem, chce ratować związek… Płacą więc alimenty, chociaż nie mają całkowitej pewności.
Skąd biorą się te wątpliwości? Najczęstsze powody to:
- podejrzenie zdrady (np. związane z brakiem podobieństwa, niezgadzającą się grupą krwi, plotkami, dziwnym zachowaniem partnerki),
- krótki związek, przelotna znajomość i szybkie pojawienie się dziecka,
- utrudnianie kontaktów z dzieckiem po rozwodzie.
To może Cię zainteresować: Zasądzenie alimentów? Najpierw sprawdź, czy to w ogóle Twoje dziecko!
Jak nie płacić alimentów bezpodstawnie?
Jeśli już płacisz alimenty – nie zostaną Ci zwrócone poniesione koszty. Możesz jednak uniknąć dalszych wydatków. Co zrobić, żeby sprawdzić swoje wątpliwości, a w razie potrzeby zyskać dowód dla sądu?
Warto zdecydować się na test na ojcostwo – rezultat badania DNA da jednoznaczną informację, czy jesteś ojcem dziecka, na które płacisz alimenty.
Potwierdzenie ojcostwa pozwoli Ci uzyskać spokój na zawsze, a wykluczenie to szansa na uniknięcie niepotrzebnych kosztów w przyszłości.
Aby zrobić test na ojcostwo, wystarczy udział ojca i dziecka. Do badania można przekazać dowolne próbki oprócz wymazów z policzka (np. smoczek, włosy z cebulkami, szczoteczkę do zębów, chusteczkę z katarem czy nawet nadgryziony wafelek).
Kiedy można obniżyć alimenty?
Założenie sprawy o obniżenie alimentów jest możliwe zawsze, jeśli w przeszłości wydano wyrok ustalający wysokość alimentów. Konieczne jest wykazanie zmiany sytuacji majątkowej stron. Zmiany te muszą być istotne i trwałe.
Na co można powołać się, chcą obniżyć alimenty? Najczęstsze argumenty:
- Utrata pracy – niezależna od Ciebie, np. związana ze zwolnieniami, likwidacją pracodawcy, redukcją etatów.
- Utrata możliwości zarobku – np. związana z wypadkiem.
- Narodziny kolejnego dziecka – wszystkie dzieci powinny być równe i w równej mierze otrzymywać pomoc finansową.
Jak obniżyć alimenty?
Jeśli wnosisz pozew o obniżenie alimentów, musisz udowodnić swoje racje. Niezbędne jest więc przedstawienie dowodów i szczegółowe opisanie sytuacji.
Pozew wnosisz do Sądu Rejonowego Wydział Rodzinny i Nieletnich według miejsca zamieszkania uprawnionego do pobierania alimentów.
Ciekawy artykuł: Jak zrobić test na ojcostwo podczas koronawirusa? BEZPŁATNY PORADNIK