Jak można ustalić ojcostwo legalnie? Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Jak można ustalić ojcostwo legalnie?

Jak można ustalić ojcostwo legalnie?

Aby ustalić ojcostwo, niezbędne jest złożenie pozwu do Wydziału Rodzinnego Sądu Rejonowego, właściwego dla miejsca zamieszkania. Celem pozwu może być ustalenie ojcostwa przez matkę, potencjalnego ojca lub dziecko. W przypadku gdy dziecko nie żyje lub jest pełnoletnie, nie można tego zrobić. Jeśli dziecko ma już ojca prawnego, który widnieje w akcie urodzenia, niezbędne jest wcześniejsze zaprzeczenie ojcostwa.

Jak ustalić ojcostwo – dyskretnie
Jak ustalić ojcostwo – po wielu latach
Jak ustalić ojcostwo – badania genetyczne
Jak ustalić ojcostwo – czy można to zrobić bez ojca?

Jak ustalić ojcostwo – dyskretnie

Wiele osób zastanawia się,  jak ustalić ojcostwo dyskretnie, ponieważ całą procedura wiąże się z silnymi emocjami, a dla wielu osób jest także powodem do wstydu i niepokoju. Wiele laboratoriów proponuje dyskretną opcję testowania, która polega na zamówieniu pakietu do testu na ojcostwo do domu i odesłaniu pobranych próbek z powrotem do laboratorium. Możliwe jest także dyskretne badanie DNA w palcówce laboratorium.

Jak ustalić ojcostwo – po wielu latach

Wbrew pozorom to, jak ustalić ojcostwo u nowonarodzonego dziecka i człowieka dorosłego niczym się różni. DNA człowieka pozostaje bez zmian przez całe życie, dlatego badania na ojcostwo można przeprowadzić w dowolnym momencie niezależnie od wieku osób badanych. Różnice odnoszą się tylko do procedury sądowej. Nie jest możliwe ustalenie ojcostwa, jeśli dziecko jest już pełnoletnie, chyba że będzie to procedura rozpoczęta z jego inicjatywy.

Jak ustalić ojcostwo – badania genetyczne

Najlepsza metoda,  jak ustalić ojcostwo odnosi się do badań genetycznych, które są nie tylko bardzo skuteczne i nieinwazyjne, ale również bardzo wiarygodne. Polegają na analizie materiałów genetycznych pobranych od dziecka, potencjalnego ojca lub opcjonalnie matki.

Jak ustalić ojcostwo – czy można to zrobić bez ojca?

Wiele osób zastanawia się, jak ustalić ojcostwo, jeśli w badaniu nie uczestniczy ojciec. Aby dokonać wiarygodnej analizy wystarczą jednak próbki pobrane z jego rzeczy osobistych, np. szczoteczki do zębów. W związku z tym współczesna medycyna dopuszcza możliwość przeprowadzenia badań na ojcostwo bez uczestnictwa domniemanego ojca.

Data publikacji: 17/05/2022, Data aktualizacji: 28/06/2022

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium