64% – tyle maluchów w wieku od 6 miesięcy do 6,5 roku korzysta z urządzeń mobilnych. Szokujące? Jako rodzic prawdopodobnie sam jednak kupiłeś lub pożyczyłeś dziecku swój telefon czy tablet. Musisz wiedzieć, że w ten sposób zmniejszasz m.in. jego kreatywność.
Jak dzieci korzystają z urządzeń mobilnych i co zrobić, by nie zaszkodziło to ich rozwojowi?
Spis treści
Dziecko a urządzenia mobilne – czy to uzależnienie?
Jeśli dziecko na brak telefonu czy tabletu reaguje płaczem, rozdrażnieniem, problemami ze snem, agresją – tak. Pamiętaj, że jest ono szkodliwe dla jego rozwoju! W jaki sposób? Rodzi problemy z kreatywnością (w końcu gra jest dostępna od razu po naciśnięciu ekranu – nie trzeba się wysilać), pamięcią, koncentracją i nauką.
Co więcej, obniża też jakość relacji z otoczeniem, szczególnie wtedy, gdy cała rodzina – zamiast rozmawiać czy wspólnie się bawić – spędza czas z nosami w telefonach.
Brak ruchu może powodować też problemy z mięśniami czy stawami oraz spadek odporności.
Dziecko potrafi używać telefonu – zawiązać sznurówek już nie
Według badań z 2012 roku większa liczba maluchów bez problemu potrafi jeździć palcem po ekranie dotykowym niż wykonać podstawowe czynności.
Być może Twoje dziecko także nie potrafi samo się ubrać, zawiązać sznurówek, wsypać płatków do miseczki czy pływać, a urządzenia mobilne nie są mu obce. To znak, że musisz wprowadzić kilka zasad.
Zobacz też: 5 najczęstszych błędów młodych ojców
Dziecko a urządzenia mobilne – zasady, których warto przestrzegać
- 1. Urządzeń mobilnych nie powinny używać dzieci, które mają mniej niż 2 lata.
- 2. Nie pozwalaj dziecku korzystać z telefonu czy tabletu codziennie – powinien to być dodatek do jego życia, a nie główna aktywność.
- 3. Staraj się, żeby jednorazowa sesja z telefonem trwała maksymalnie 15 minut i aby czas ten nie przekraczał w sumie 30 minut na dzień.
- 4. Przez pierwsze lata towarzysz dziecku w korzystaniu z urządzeń mobilnych – nie zostawiaj mu telefonu czy tabletu wtedy, gdy nie masz dla niego czasu, a zajmij je w jakiś inny sposób.
- 5. Nie korzystajcie ze smartfona w czasie jedzenia i przed snem.
- 6. Udostępniaj dziecku tylko takie treści (gry, aplikacje), które są przez Ciebie sprawdzone i uznane jako bezpieczne oraz odpowiednie dla wieku malucha.
- 7. Pamiętaj, żeby nie stosować urządzenia mobilnego jako nagrody, a jego braku – jako kary.