Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Jesteś: domniemanie ojcostwa > Domniemanie ojcostwa męża matki

Domniemanie ojcostwa męża matki

domniemanie ojcostwa męża matki

Domniemanie ojcostwa męża matki

Domniemanie ojcostwa męża matki to przyjęcie, że jest on ojcem dziecka i zapisanie go w jego akcie urodzenia. Na gruncie prawa polskiego zawsze domniemywa się, że mąż matki to ojciec dziecka, niezależnie od tego, czy para utrzymuje ze sobą jakiś kontakt. Domniemanie może zostać obalone, jeśli mężczyzna, matka, dziecko lub prokurator wniosą pozew o zaprzeczenie ojcostwa.

Domniemanie ojcostwa męża matki podczas trwania małżeństwa

Domniemywa się, że mąż matki jest ojcem dziecka, kiedy zostało ono urodzone podczas trwania ich małżeństwa. Jeśli małżeństwo jest jednak z separacji dłużej niż 300 dni, domniemanie ojcostwa męża matki przestaje działać. Jeśli para nie mieszka ze sobą lub nie utrzymuje kontaktów podczas trwania związku małżeńskiego (ale nie jest w separacji), w świetle prawa nie ma to znaczenia dla domniemania ojcostwa. Dziecko urodzone podczas trwania prawnego tego związku małżeńskiego będzie prawnie dzieckiem męża matki. Kwestie te uregulowane są prawnie przez Kodeks rodzinny i opiekuńczy.

Domniemanie ojcostwa męża matki po zakończeniu małżeństwa

Domniemywa się, że były mąż jest ojcem dziecka również wtedy, kiedy nie minęło 300 dni od daty unieważnienia lub ustania ich małżeństwa. Jeśli przed urodzeniem dziecka kobieta zawrze jednak kolejny związek małżeński (nawet wtedy, kiedy nie minęło 300 dni od zakończenia poprzedniego), domniemywa się, że ojcem dziecka jest jej kolejny mąż. Były mąż matki, chcąc zaprzeczyć ojcostwo, może wnieść pozew do sądu o zaprzeczenie ojcostwa.

 


Zobacz też:

5/5 - (4 głosów / głosy)
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 08/07/2016, Data aktualizacji: 21/10/2022

Wpisany w:: domniemanie ojcostwa, Prawo, Ustalenie ojcostwa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *