Czym cechuje się test na macierzyństwo? Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Czym cechuje się test na macierzyństwo?

Czym cechuje się test na macierzyństwo?

Badania DNA dają możliwość ustalenia ojcostwa, ale również macierzyństwa. Aby przeprowadzić test na macierzyństwo, należy pobrać próbki materiału genetycznego od matki oraz dziecka. Badania polegają na analizie DNA, które wyizolowane jest z wymazów policzkowych obu badanych osób. Analiza materiałów biologicznych przebiega identycznie jak podczas procedury ustalania ojcostwa. Analiza genetyczna w celu ustalenia macierzyństwa umożliwia potwierdzenie go z prawdopodobieństwem sięgającym 99,999%, natomiast wykluczenie można stwierdzić ze 100% pewnością.

Jak wygląda test na macierzyństwo?
W jakich sytuacjach wykonuje się test na macierzyństwo?
Ile kosztuje test na macierzyństwo?
Gdzie można zrobić test na macierzyństwo?

Jak wygląda test na macierzyństwo?

Test na macierzyństwo to porównywanie materiału DNA matki oraz dziecka. Pobrany materiał porównywany jest w laboratorium pod kątem nawet 24 markerów. Współczesne osiągnięcia technologiczne, a wraz z nim znaczny rozwój medycyny spowodował, że macierzyństwo można potwierdzić z blisko 99,999% pewnością.

W jakich sytuacjach wykonuje się test na macierzyństwo?

Test na macierzyństwo wykonuje się w ściśle określonych sytuacjach, które mają na celu potwierdzić lub wykluczyć, że konkretna kobieta jest biologiczną matką dziecka. Pierwsza z tych sytuacji ma miejsce w przypadku adoptowanego dziecka, kiedy matka i dziecko spotykają się po upływie kilku lat. Badanie pozwala określić stopień pokrewieństwa między nimi. Drugą sytuacją może być taka, że istnieje podejrzenie podmiany dzieci w szpitalu. Badanie można wykonywać także, aby zyskać potwierdzenie, że podczas zabiegu in vitro matce implantowano właściwy embrion.

Ile kosztuje test na macierzyństwo?

Cena testu na macierzyństwo może różnić się w zależności od placówki laboratoryjnej. Znaczenie ma także wielkość miasta, w którym jest wykonywany.  Mogą zatem kosztować od 550 do 1000 zł.

Gdzie można zrobić test na macierzyństwo?

Test na macierzyństwo należy zawsze wykonywać w akredytowanym laboratorium, które cieszy się dobrymi opiniami. Dzięki temu mamy pewność, że cała procedura przebiegnie w pełni poprawnie i bezpiecznie dla osób w nią zaangażowanych.

Data publikacji: 17/04/2021, Data aktualizacji: 28/05/2021

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium