Czy uznanie ojcostwa należy przeprowadzić w określonym terminie?
Ustalenie ojcostwa termin to kwestia, która nurtuje wielu przyszłych rodziców, którzy nie sformalizowali swojego związku. Uznanie ojcostwa znacznie ułatwia formalności, które zawsze czekają na rodziców po porodzie. Z tego też powodu warto się zastanowić, czy nie przeprowadzić całej procedury jeszcze na etapie trwania ciąży.
Ustalenie ojcostwa – jakie terminy obowiązują?
Ustalenie ojcostwa termin dla matki
Ustalenie ojcostwa termin dla ojca
Ustalenie ojcostwa termin dla dziecka
Spis treści
Ustalenie ojcostwa – jakie terminy obowiązują?
Nie ma określonego terminu, w którym można dokonać ustalenia ojcostwa. Polskie prawo dopuszcza taką ewentualność jeszcze przed narodzinami dziecka, już od pierwszych dni ciąży. Procedura może zostać dokonana równie dobrze już po narodzinach dziecka, a nawet kilka czy kilkanaście lat później. To rodzice muszą zdecydować, kiedy dokonają uznania ojcostwa w obecności urzędnika.
Ustalenie ojcostwa termin dla matki
Matka dziecka jest mocnej związana terminami od ojca dziecka. Jeśli w USC para razem dokona uznania ojcostwa, kobieta może potwierdzić je tego samego dnia lub w terminie do 3 miesięcy od daty, w której uznania ojcostwa dokonał mężczyzna. Jeśli nie zdąży z terminem, całą procedurę trzeba będzie przeprowadzić od nowa. Kobieta może również zaprzeczyć ojcostwu, nawet jeśli wcześniej je potwierdziła- ma na to 6 miesięcy od chwili, w której dowiedziała się, że biologicznym ojcem dziecka jest inny mężczyzna.
Ustalenie ojcostwa termin dla ojca
Ojciec dziecka nie ma określonego terminu na to, by w USC dokonać ustalenia ojcostwa. Może to zrobić na etapie ciąży lub już po urodzeniu się dziecka. Jeśli jednak uzyska informacje, że nie jest biologicznym ojcem, w terminie do 6 miesięcy od dnia, w którym się o tym dowiedział może wystąpić do sądu z wnioskiem o bezskuteczności uznania ojcostwa.
Ustalenie ojcostwa termin dla dziecka
Dziecko również może wystąpić do sądu z wnioskiem o zaprzeczenie ojcostwa maksymalnie w 3 lata po uzyskaniu pełnoletności. Wcześniej w jego imieniu występuje matka. Dziecko ma prawo dochodzić w sądzie tego, kto jest jego ojcem nawet po uzyskaniu pełnoletności. Takie sprawy w sądach pojawiają się nawet po osiągnięciu przez dziecko wieku dojrzałego.
pewnytato.pl Data publikacji: 13/02/2021, Data aktualizacji: 18/03/2021