Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Testy na ojcostwo > Czy można zrobić test na ojcostwo przed urodzeniem dziecka?

Czy można zrobić test na ojcostwo przed urodzeniem dziecka?

Czy można zrobić test na ojcostwo przed urodzeniem dziecka? To pytanie trafia do nas dosyć często, ponieważ jeszcze całkiem niedawno z wykonaniem testu na ojcostwo trzeba było czekać aż do porodu. Było to bardzo stresujące dla matki i domniemanego ojca. Teraz nie ma już takiej potrzeby. Test na ojcostwo możemy wykonać przed urodzeniem dziecka. Sprawdź, jak wygląda badanie i kiedy możesz je wykonać.

czy można zrobić test na ojcostwo przed urodzeniem dziecka

Tego dowiesz się z artykułu:

▶ Czy można zrobić test na ojcostwo przed urodzeniem dziecka?

▶  Najwcześniej dostępny prenatalny test na ojcostwo – od kiedy można go zrobić?

▶  Test na ojcostwo u ginekologa – czy to możliwe?

Czy można zrobić test na ojcostwo przed urodzeniem dziecka?

Jak najbardziej można ✅. Istnieją dwa wiarygodne sposoby na wykonanie testu na ojcostwo jeszcze przed porodem. Pierwszy z nich to test wykonywany na podstawie próbki krwi matki 🩸. Wykonać możemy go już od 8 tygodnia ciąży. Drugim rodzajem testu na ojcostwo przed porodem jest test na podstawie próbki płynu owodniowego. Jego wykonanie jest możliwe dopiero po 15 tygodniu ciąży [1].

Oba testy na ojcostwo są bezpieczne i wiarygodne 💯. Wynik jest tak samo pewny, jak badania zlecanego już po narodzinach. Wykonując test na ojcostwo jeszcze przed porodem, uzyskamy spokój i pewność na zawsze. Pozwoli to nam także na lepsze przygotowanie się do roli rodzica ❤ [2]. Dlatego mając wątpliwości już na tak wczesnym etapie, warto sięgnąć po prenatalny test na ojcostwo 🧬.

Najwcześniej dostępny prenatalny test na ojcostwo – od kiedy można go zrobić?

Test na ojcostwo przed urodzeniem dziecka dostępny jest od 8 tygodnia ciąży. Na tym etapie wykonuje się go na podstawie próbki krwi pobranej od przyszłej mamy. Krew pobiera się jak do zwykłej morfologii 💉, a następnie wyizolowuje się z niej DNA dziecka. Jest ono później porównywane z próbką DNA pobraną od domniemanego ojca 👨‍🦰. Może być nią wymaz z policzka lub próbka dyskretna, taka jak włosy z cebulkami, paznokcie, czy ślady nasienia. Wynik tak przeprowadzonego badania otrzymamy do 15 dni roboczych [2].

Testu na ojcostwo w ciąży nie można przeprowadzić wcześniej ze względu na wiarygodność badania. Przed 8 tygodniem ciąży ilość DNA dziecka we krwi matki jest jeszcze zbyt mała [2].

Test na ojcostwo u ginekologa – czy to możliwe?

Drugi rodzaj testu na ojcostwo wykonać możemy dopiero po 15 tygodniu ciąży. Jest to badanie z próbki płynu owodniowego, jako próbki z DNA dziecka. Próbka pobierana jest w trakcie amniopunkcji. Zawsze wykonuje ją doświadczony lekarz ginekolog 👨‍⚕ za pomocą nowoczesnego sprzętu i pod kontrolą USG. Dzięki temu jest to bezbolesne oraz bezpieczne dla dziecka i jego mamy ❤ [3]. To sprawia, że w trakcie rutynowej wizyty u ginekologa można dodatkowo uzyskać pewną i jednoznaczną informację w zakresie ojcostwa biologicznego!

Do testu na ojcostwo od 15 tygodnia ciąży trzeba przekazać również próbkę domniemanego ojca. Może być to wymaz z policzka lub jakakolwiek próbka dyskretna. Wynik analiz DNA otrzymamy w ciągu 10 dni roboczych 📅 [2], [3].

Źródła:

  1. https://pewnytato.pl/na-ile-przed-porodem-mozna-zrobic-test-na-ojcostwo/
  2. https://www.testdna.pl/ustalenie-ojcostwa-mozliwe-rowniez-przed-porodem/
  3. https://www.ustalojcostwo.pl/testy-na-ojcostwo-w-czasie-ciazy-czy-to-mozliwe/

To również może Cię zainteresować: Alimenty w ciąży – czy możesz na nie liczyć?

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 19/12/2022

Wpisany w:: Testy na ojcostwo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium