Czy mamy tego samego ojca? Historia Bartka i Jacka - Pewnytato.pl Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Badania DNA > Czy mamy tego samego ojca? Historia Bartka i Jacka

Czy mamy tego samego ojca? Historia Bartka i Jacka

Bartek i Jacek, chociaż dzieli ich 10 lat, od zawsze uwielbiali spędzać razem czas. Było między nimi widać prawdziwą braterską więź – stali za sobą murem w każdej sytuacji. Dziś, kiedy mają już swoje rodziny, ta relacja nadal się nie zmieniła. Kiedy jednak kilka miesięcy temu zmarł ich ojciec, matka zdobyła się na chwilę szczerości… Okazało się, ze przed drugą ciążą wdała się w romans.

czy mamy tego samego ojca
Czy mamy tego samego ojca?

Nie trudno się domyślić, że to pytanie nie dawało im spokoju. Byli pewni, że prawda – jaka by nie była – nie zmieni relacji między nimi. Ale w końcu każdy człowiek chce mieć pewność co do tak ważnej kwestii, prawda?

Niestety nie mieli żadnych przedmiotów po zmarłym ojcu, dlatego wykonanie testu na ojcostwo nie było możliwe. Na szczęście okazało się, że pokrewieństwo mogą sprawdzić jeszcze w inny sposób. Jaki? Badając tylko ich dwóch!

Zobacz też: Ustalenie ojcostwa:metody

Badanie pokrewieństwa okazało się bajecznie proste

Bartek i Jacek pobrali wymazy z policzka i przekazali je do laboratorium. Wynik nie był dla nikogo zaskoczeniem – okazało się, że Bartek i Jacek rzeczywiście są braćmi. Chociaż odmienny rezultat nie miałby wpływu na ich relacje, wszyscy odetchnęli z ulgą. „Warto było zdecydować się badanie, by mieć taką pewność i pozbyć się tych wątpliwości” – mówi Jacek.

Analiza chromosomu Y – pokrewieństwo między mężczyznami

W przypadku dwóch braci wystarczy przeprowadzić analizę chromosomu Y, by zyskać jednoznaczny rezultat. Dlaczego? Każdy człowiek ma dwa chromosomy warunkujące jego płeć. U kobiet są to XX, a u mężczyzn – XY. Gdy mężczyzna przekaże dziecku X – ma córkę, a jeśli Y – ma syna.

Chromosom Y przechodzi z pokolenia na pokolenie, z ojca na syna. Bartek i Jacek pochodzą od tego samego ojca, więc ich chromosomy Y są identyczne. Ojciec przekazał bowiem swój chromosom Y zarówno jednemu synowi, jak i drugiemu. Dzięki takiemu porównaniu ustalenie pokrewieństwa jest pewne.

To może Cię zainteresować: Uznanie ojcostwa

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 11/01/2018, Data aktualizacji: 04/02/2021

Wpisany w:: Badania DNA, Badania pokrewieństwa, historie prawdziwe

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium