Każdy rodzic posiada wobec swojego dziecka władzę rodzicielską, jeśli nie został jej sądownie pozbawiony. Nie można się jej zrzec, a dziecko nie może pozbawić jej rodziców. Co jednak, gdy dziecko jest już dorosłe? Czy dorosłe dziecko może wyrzec się ojca lub matki?
Tego dowiesz się z artykułu:
▶ Do kiedy rodzice sprawują władzę rodzicielską?
▶ Czy dorosłe dziecko może wyrzec się ojca lub matki
Spis treści
Do kiedy rodzice sprawują władzę rodzicielską?
Władza rodzicielska to obowiązki i prawa rodziców do sprawowania opieki nad dzieckiem. Dotyczą one sprawowania pieczy nad osobą dziecka, jego majątkiem 💰 oraz reprezentacji dziecka w sprawach sądowych 👨⚖ czy urzędowych. Władzę rodzicielską nad dzieckiem rodzice nabywają w momencie narodzin dziecka 👶. Przysługuje im ona do momentu osiągnięcia przez dziecko pełnoletności [1].
Czy dorosłe dziecko może wyrzec się ojca lub matki?
Dzieci przed osiągnięciem pełnoletności nie mogą pozbawić rodzica władzy rodzicielskiej. Może to zrobić jedynie sąd, jeśli dochodzi do zaniedbań i zagrożenia ⚠ dobra dziecka. Co jednak po 18 urodzinach dziecka? Czy dorosłe dziecko może wyrzec się ojca lub matki?
W momencie ukończenia przez dziecko 18 lat rodzice tracą całą władzę rodzicielską ⌛. To, że jej nie posiadają, oznacza, że nie możemy ich jej pozbawić. Dorosłe dziecko nie może ❌ więc wyrzec się w ten sposób rodzica. Możliwe jest jedynie zrzeczenie się dziedziczenia. Decydując się na ten krok, nie odziedziczymy po rodzicu spadku i unikniemy płacenia na niego alimentów, jeśli zażąda tego w przyszłości. “Odcięcie się” od rodziców umożliwi nam także zmiana nazwiska. Jednak prawnie wciąż będą oni figurować jako nasz ojciec i matka. [2].
Źródła:
- https://poradnikpracownika.pl/-wladza-rodzicielska-prawa-i-obowiazki-dzieci-i-rodzicow
- https://nafakcie.pl/jak-prawnie-odciac-sie-od-rodziny/
To również może Cię zainteresować: Test ojcowski – analiza DNA ojca i dziecka