Czy do testu na ojcostwo trzeba być na czczo? Sprawdź! Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Jesteś: Badania DNA > Czy do testu na ojcostwo trzeba być na czczo?

Czy do testu na ojcostwo trzeba być na czczo?

Wielu pacjentów przystępujących do testów na ojcostwo nurtuje pytanie, czy przed pobraniem materiału w laboratorium należy być na czczo. Uważa się bowiem, że odpowiednie przygotowanie do badania może wpłynąć na zdatność próbki do użytku. O czym warto pamiętać, podchodząc do testu na ojcostwo? Czy jedzenie i picie jest absolutnie wzbronione przed pobraniem materiału do badań? Czy do testu na ojcostwo trzeba być na czczo? Sprawdź, o czym należy wiedzieć przed wizytą w laboratorium.

czy do testu na ojcostwo trzeba byc na czczo

Tego dowiesz się z artykułu:

Czy do testu na ojcostwo trzeba być na czczo?

Pracownicy laboratoriów często wymagają, aby podchodząc do różnych badań wstrzymać się od spożywania pokarmów co najmniej 8 godzin przed pobraniem materiału do testów. Dzieje się tak jednak zwykle w przypadku wykonywania badań na podstawie próbek krwi pacjenta czy innych badań, przed którymi jedzenie mogłoby źle wpłynąć na wynik czy przebieg.

Test potwierdzający lub wykluczający ojcostwo wykonywany jest w oparciu o DNA, które pozyskuje się z wymazu pobranego z policzka lub próbek dyskretnych (np. smoczek, szczoteczka). Analizowane w teście fragmenty DNA są niezmienne niezależnie od tego, jakie substancje będą we krwi pacjenta.

⏩ Podchodząc do badania na ojcostwo nie jest wymagane wstrzymanie się od przyjmowania jedzenia i picia przez tak długi okres czasu. Przed testem na ojcostwo nie trzeba być na czczo.

Jak przygotować się do testu na ojcostwo?

Choć pacjent nie musi być na czczo podchodząc do badania DNA, to w przypadku pobrania wymazów zostanie poproszony o odpowiednie przygotowanie umożliwiające pobranie próbek najlepszej jakości. Analizie podlega DNA pochodzące z komórek nabłonkowych wyściełających wewnętrzną ścianę policzka.

✅ Aby pobrany w formie wymazu materiał genetyczny nie był zanieczyszczony, około 1 godzinę przed badaniem należy unikać jedzenia, picia, żucia gumy oraz palenia papierosów. Można natomiast pić czystą wodę, która nie wpływa na jakość próbki. W przypadku pobierania wymazu u małego dziecka wymagającego karmienia czas ten można skrócić do minimum pół godziny.

Brak zanieczyszczeń w pobranym materiale genetycznym jest niezbędny do pomyślnego wykonania badania. W przeciwnym razie próbka może okazać się niezdatna do testów.

Poczytaj więcej: Jak długo ważne są próbki do testu na ojcostwo?

Czy jedzenie przed testem na ojcostwo może zmienić wynik?

✅ Spożycie pokarmów lub napojów przed pobraniem próbki nie wpłynie na wynik. Test na ojcostwo wykonywany jest w oparciu o zgodność kodu DNA, która pozostaje niezmienna niezależnie od tego, co pacjent zje lub wypije. Jeśli próbka okazałaby się zanieczyszczona, konieczne może być jedynie ponowne pobranie.

To może Cię zainteresować: FAQ ojcostwo – najczęściej zadawane pytania (badania DNA, prawo)

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 25/08/2020, Data aktualizacji: 10/05/2021

Wpisany w:: Badania DNA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *