Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Ciąża pozamaciczna – co warto wiedzieć?

Ciąża pozamaciczna – co warto wiedzieć?

Aż 1-2 ciąże na 100 to ciąże pozamaciczne (inaczej ektopowe) [1]. Taka ciąża polega na ulokowaniu zapłodnionego jajeczka nie w macicy, a poza nią. Zwykle przyczyną tej nieprawidłowości są zmiany w jajowodach. Jak objawia się ciąża pozamaciczna i co zrobić, jeśli się pojawi? Sprawdź!

ciąża pozamaciczna

Ciąża pozamaciczna – przyczyny

W większości przypadków ciąża pozamaciczna rozwija się w różnych częściach jajowodu. Znacznie rzadziej mamy do czynienia z ciążą szyjkową, jajnikową lub brzuszną.

Przyczyny ciąży pozamacicznej obejmują przede wszystkim bliznowce i blizny, zwężania, zrosty czy przyrośnięcia w jajowodach oraz inne zmiany. One z kolei biorą się najczęściej z wcześniejszego zapalenia przypadków (związanego np. z nieleczonymi infekcjami, rzeżączką czy przemarznięciem okolic intymnych).

Do możliwych przyczyn ciąży ektopowej należą też endometrioza i inne wady w budowie narządów rodnych (np. jajników, jajowodów, macicy). Warto zdawać sobie ponadto sprawę, że ryzyko tej nieprawidłowości rośnie u kobiet palących papierosy [1].

Ciekawy artykuł: Poronienie – przyczyny niedonoszenia ciąży a badanie kariotypu

Ciąża pozamaciczna – objawy

Pierwsze objawy ciąży pozamacicznej mogą obejmować brak miesiączki, a po ok. 2 miesiącach od jej ustania bóle brzucha, plamienie czy krwawienie. Bardzo ważne jest odpowiednio wczesne wykrycie tej nieprawidłowości – w przeciwnym razie może nastąpić jej pęknięcie i krwawienie wewnętrzne.

Skąd wiadomo, że doszło do pęknięcia ciąży pozamacicznej? Pojawiają się następujące symptomy: ostry ból podbrzusza (najczęściej z jednej strony – tam, gdzie znajduje się ciąża pozamaciczna), niskie ciśnienie, bladość, zimne poty, przyspieszone tętno.

Ciąża ektopowa – diagnostyka i leczenie

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy mogące sugerować ciążę pozamaciczną lub jej pęknięcie, należy szybko zgłosić się do lekarza. Nieleczona ciąża pozamaciczna może stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia, kobiety. Zależnie od stopnia zaawansowania nieprawidłowości leczenie obejmuje postępowanie wyczekiwawcze, podanie leków lub zabieg.

Ciążę pozamaciczną diagnozuje się na podstawie wyników badania beta hCG, wywiadu i USG. Lekarz różnicuje obecność ciąży ektopowej m.in. z zapaleniem wyrostka, poronieniem czy pęknięciem torbieli.

Zobacz też: Zrób badanie ojcostwa w ciąży i dowiedz się, kto jest ojcem dziecka jeszcze przed porodem


Źródło: [1] A. Słabuszewska-Jóźwiak, M. Ciebiera, G. Jakiel, Ciąża pozamaciczna – czy nadal jest to stan naglący?, „Postępy Nauk Medycznych” 2014, t. XXVII, nr 8.

Zdjęcie: maurus/pl.123rf.com

Data publikacji: 28/09/2018, Data aktualizacji: 04/12/2018

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium