Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Jesteś: Chcesz ustalić ojcostwo? Sprawdź, jak możesz to zrobić!

Chcesz ustalić ojcostwo? Sprawdź, jak możesz to zrobić!

Jak ustalić ojcostwo gdy ojciec nie żyje, Czy jest możliwe ustalenie ojcostwa na podstawie grupy krwi, Jakie dokumenty są potrzebne do ustalenia ojcostwa, Czy można ustalić ojcostwo bez badań DNA

W ostatniej dekadzie ustalenie ojcostwa stało się coraz prostsze. W Polsce coraz więcej laboratoriów oferuje wykonywanie badań na ustalenie ojcostwa za pomocą różnych metod badawczych. Sprawdź odpowiedzi na najczęściej zadawane na ten temat pytania i dowiedz się, kiedy i w jaki sposób możesz sprawdzić swoje ojcostwo.

Jak ustalić ojcostwo gdy ojciec nie żyje?
Czy jest możliwe ustalenie ojcostwa na podstawie grupy krwi?
Jakie dokumenty są potrzebne do ustalenia ojcostwa?
Czy można ustalić ojcostwo bez badań DNA?

Jak ustalić ojcostwo gdy ojciec nie żyje?

Ustalenie ojcostwa po śmierci domniemanego ojca jest możliwe. Można to zrobić za pomocą dwóch metod:

  • Analiza DNA najbliższych męskich krewnych domniemanego ojca
  • Analiza mikrośladów z przedmiotów należących bezpośrednio do zmarłego np. szczotka do włosów lub szczoteczka do zębów

Czy jest możliwe ustalenie ojcostwa na podstawie grupy krwi?

Pobranie próbki krwi w celu przeprowadzenia testu na ojcostwo to jedna z metod ustalenia ojcostwa. Metodę tę można stosować od 8 tygodnia ciąży. Polega na pobraniu próbki krwi od domniemanego ojca oraz matki dziecka. Z krwi matki wyodrębnia się DNA dziecka i porównuje z DNA domniemanego ojca.

Jakie dokumenty są potrzebne do ustalenia ojcostwa?

Wniosek o ustalenie ojcostwa składa się w wydziale rodzinnym sądu rejonowego. Podczas rozprawy zarówno matka jak i domniemany ojciec dziecka muszą wylegitymować się za pomocą dowodu osobistego lub paszportu. W przypadku dziecka potrzebny będzie skrócony odpis aktu urodzenia. Należy pamiętać, aby wniosek ten został złożony do odpowiedniego sądu. W trakcie wykonywania badań DNA w laboratorium również należy pamiętać, aby mieć ze sobą dokument tożsamości.

Czy można ustalić ojcostwo bez badań DNA?

Badania DNA bez zgody uczestnika badania wykonać nie wolno. Nie jest jednak tak, że jeśli np. domniemany ojciec nie zgodzi się na badanie na ojcostwo, jego ojcostwa nie można ustalić. W takiej sytuacji sąd bierze pod uwagę także inne dowody. Może to być na przykład badanie grupy krwi, a także zeznania świadków potwierdzają, że pomiędzy matką dziecka, a domniemanym ojcem mogło dojść do współżycia w okresie, który mógł skutkować poczęciem pozwanego dziecka. W takiej sytuacji sąd może ustalić ojcostwo bez wykonywania badań DNA.

Data publikacji: 27/06/2020, Data aktualizacji: 20/07/2020