Bliźniaki z dwóch różnych ojców - czy to możliwe? Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Ciekawostki > Bliźniaki z dwóch różnych ojców – czy to możliwe?

Bliźniaki z dwóch różnych ojców – czy to możliwe?

Bliźniaki z dwóch różnych ojców. No ale jak to? Czy to możliwe że kobieta jest w stanie urodzić bliźniaki, których ojcem nie jest jeden, ten sam mężczyzna? Tak! Dla wielu osób może wydawać się to absurdalne, aczkolwiek takie przypadki są znane na świecie. Wynikiem jakiego zjawiska są bliźnięta dwóch różnych ojców? Sprawdź niniejszy artykuł i znajdź odpowiedź! 

nadpłodnienie, bliźnięta dwóch różnych ojców, bliźniaki z dwóch różnych ojców

Tego dowiesz się z artykułu:

▶ Bliźniaki z dwóch różnych ojców – jak nazywa się to zjawisko?

▶ Nadpłodnienie – jak to sprawdzić?

Bliźniaki z dwóch różnych ojców – jak nazywa się to zjawisko?

Tak – bliźniaki 👶👶 z dwóch różnych ojców, takie sytuacje się zdarzają. Niesamowicie rzadko, aczkolwiek na świecie istnieją udokumentowane przypadki. Zjawisko to znane jest jako nadpłodnienie. Jak się ono objawia? Nadpłodnienie występuje, gdy zapłodnieniu 🤰 ulegają dwie komórki jajowe w jednym cyklu owulacyjnym.

Przyczyną nadpłodnienia są stosunki seksualne utrzymywane z różnymi partnerami seksualnymi 👨‍🦰🧑‍🦰 w niewielkim odstępie czasowym. Szacuje się, że jest to możliwe nawet w odstępie do 2 tygodni między stosunkami. Bliźniaki z dwóch różnych ojców to inaczej tzw. ciąża dwojacza. Szacuje się, że dotyczy ona nawet 5% 📈 bliźniąt [1].

Nadpłodnienie – jak to sprawdzić?

Nadpłodnienie widoczne jest już w trakcie badań USG na etapie ciąży. Mimo tego, że między bliźniętami jest pozornie niewielka różnica (ledwie kilka, maksymalnie kilkanaście dni), tak w łonie matki „starszy” płód będzie zauważalnie większy od młodszego. Należy jednak pamiętać, że różnice w rozmiarze płodów niekoniecznie oznaczają nadpłodnienie. Przyczyn może być kilka, w tym potencjalne wady genetyczne 🧬 dlatego każdy tego typu przypadek warto skonsultować z ginekologiem czy genetykiem [1].

Innym sposobem, który jednoznacznie wskaże już po narodzinach, czy dzieci są efektem nadpłodnienia są testy DNA na ojcostwo 🔬. W ostatnim czasie echem odbił się przypadek brazylijskiej nastolatki 🇧🇷, której dopiero wyniki badań na ojcostwo jednoznacznie wskazały bliźnięta dwóch różnych ojców. Niecały rok po narodzinach dzieci kobieta zdecydowała się na badania DNA, których wynik wskazał, że jej dotychczasowy partner był ojcem tylko jednego z bliźniaków. Ponowna analiza potwierdziła ✅ wcześniejszy wynik. Dlatego kobieta zdobyła dodatkowe próbki należące do innego mężczyzny, z którym współżyła w tym samym okresie. Badania udowodniły ojcostwo względem drugiego bliźniaka [2].

Źródła:

  1. https://www.polityka.pl/niezbednik/1528135,1,czy-mozna-zajsc-w-ciaze-bedac-juz-w-ciazy.read
  2. https://www.chcemybycrodzicami.pl/19-letnia-brazylijka-urodzila-blizniaki-ktore-maja-roznych-ojcow/

To również może Cię zainteresować: Test na ojcostwo w ciąży, a ciąża bliźniacza

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 24/02/2023

Wpisany w:: Ciekawostki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium