Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Jesteś: porady > Bezstresowe wychowanie – jak powinno wyglądać?

Bezstresowe wychowanie – jak powinno wyglądać?

Na pierwszy rzut oka bezstresowe wychowywanie dziecka wydaje się być dobrym pomysłem. Życie w stresie nie wpływa przecież dobrze na psychikę i może hamować rozwój naszej pociechy. Całkowitą eliminacją stresu z życia dziecka możemy mu jednak wyrządzić  krzywdę. Dowiedz się, na czym tak naprawdę polega bezstresowe wychowanie i czy pozwalanie dziecku na wszystko jest dobrym pomysłem.bezstresowe wychowanie

Bezstresowe wychowanie – czy, aby na pewno dobrze rozumiemy to pojęcie?

Za propagatora koncepcji bezstresowego wychowania uznaje się Benjamina Spocka – amerykańskiego pediatrę, autora wielu podręczników na temat wychowania dzieci. Postulował on za tym, aby w procesie wychowania uwzględniać podmiotowość dziecka i traktować je z szacunkiem. Bezstresowe wychowanie w ujęciu Spocka nie oznaczało jednak bezgranicznego tolerowania wszystkich (również negatywnych) zachowań.

W obecnych czasach niestety wielu rodziców mylnie interpretuje pojęcie bezstresowego wychowania – jako wychowanie, w którym nie stawia się dziecku żadnych granic, nie reaguje na niewłaściwe zachowania, nie nakłada kar i obowiązków. Rodzice stosujący metodę bezstresowego wychowania często chronią swoje dzieci przed wszelkim złem, nie dają im szansy na popełnienie błędu, doświadczenie uczucia porażki, przy okazji  spełniając wszystkie ich zachcianki. Taka metoda postępowania z dzieckiem stawia rodzica bardziej w roli kumpla, niż wychowawcy – osoby, która ma przygotować dziecko do samodzielnego, dorosłego i odpowiedzialnego życia oraz pokazać mu, co jest dobre, a co złe. Zdaniem wielu współczesnych psychologów – nie tędy droga!

Przeczytaj również: Wychowanie dziecka – 4 trudności, które czekają każdego

Wymagaj i wyznaczaj granice

Jako rodzic postaraj się zachować pewien balans między okazywaniem dziecku miłości a dyscypliną. To, że zwrócisz mu uwagę, bo źle się zachowało lub nie pozwolisz na zrobienie czegoś, na co akurat ma ochotę, nie będzie oznaczało, że je mniej kochasz. W ten sposób uczysz dziecko odpowiedzialności za własne czyny i tego, że nie wszystko jest na wyciągnięcie ręki. Maluch powinien wiedzieć, że każde zachowanie niesie ze sobą jakieś konsekwencje (również negatywne) oraz że, aby coś dostać, czasem trzeba się po prostu wysilić. Pamiętaj też, że wyznaczając granice, zapewniasz swojemu dziecku poczucie bezpieczeństwa.

Stosuj kary, ale rób to umiejętnie

Po pierwsze pamiętaj, że kara powinna być adekwatna do negatywnego czynu dziecka. Po drugie absolutnie nie stosuj kar cielesnych, ponieważ mogą one bardzo negatywnie odbić się na psychice dziecka. Wiedz, że biciem nie zdziałasz niczego, pokażesz jedynie swoją bezsilność. Błędem jest natomiast całkowite unikanie kar. Dziecko musi bowiem uświadomić sobie, że negatywne zachowania wiążą się z negatywnymi konsekwencjami. Kara nie ma na celu wyrządzić dziecku krzywdy, a jedynie uświadomić mu, co wolno, a czego nie.

Ten artykuł Cię zainteresuje: 10 porad, które pomogą Ci dobrze wychować dziecko

Nie stawiaj potrzeb dziecka ponad wszystko

Bo wychowasz je na egocentryka, który myśli tylko o sobie i własnych zachciankach. Taki maluch stanie się w przyszłości zupełnie niewrażliwy na potrzeby innych ludzi i będzie mu trudno nawiązywać relacje społeczne.

Nie rozwiązuj wszystkich problemów dziecka

Pozwól mu samodzielnie się z nimi uporać, oczywiście mając na uwadze jego wiek i dojrzałość emocjonalną. Twoje dziecko nie poradzi sobie w późniejszym życiu, jeśli za każdym razem będziesz mu usuwać kłody spod nóg. Pozwól mu popełniać błędy. Pamiętaj, że na błędach człowiek uczy się najlepiej. To samo tyczy się odnoszenia porażek. Dziecko musi przyzwyczaić się, że nie zawsze wszystko będzie szło po jego myśli. Musi zrozumieć, że  niepowodzenie nie jest powodem, aby wpadać w złość i wyżywać się na otoczeniu. Niestety wiele dzieci wychowywanych bezstresowo na wszelkie niepowodzenia reaguje agresją – kopie, gryzie albo przeklina.

Czy istnieje w ogóle coś takiego, jak bezstresowe wychowanie?

Niektórzy uważają, że bezstresowe wychowanie tak naprawdę nie istnieje. Bo choćbyśmy wychodzili z siebie, nie uda nam się całkowicie wyeliminować stresu z życia naszego dziecka. Nieraz będzie ono narażone na różne stresujące sytuacje – w przedszkolu, w szkole, w pracy zawodowej. Maluch musi nauczyć się, jak na nie reagować. Jeśli będziemy próbowali za wszelką cenę chronić przed stresem nasze dziecko, możemy mu bardziej zaszkodzić niż pomóc, ponieważ gdy tylko pojawią się jakieś trudności, nie będzie wiedziało, jak sobie z nimi poradzić.

Polecany artykuł: Jak dbać o związek, gdy macie dziecko?

Zdjęcie: Designed by Freepik

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 18/03/2018, Data aktualizacji: 31/03/2020

Wpisany w:: porady, psychologia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *