Badanie ojcostwa - jak wygląda i kiedy jest wykonywane? - Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Badanie ojcostwa – jak wygląda i kiedy jest wykonywane?

Badanie ojcostwa – jak wygląda i kiedy jest wykonywane?

Zdarzają się takie sytuacje w życiu kiedy konieczne jest stwierdzenie ojcostwa, czyli pokrewieństwa między ojcem a dzieckiem. W tym celu konieczne jest przeprowadzenie określonego badania ojcostwa. Jest to badanie genetyczne. Badanie może odbyć się na wniosek zarówno ojca, matki, a nawet dziadków dziecka. Na czym ono polega i kiedy może lub nie może być wykonane?

W jaki sposób wykonuje się badanie ojcostwa, Jakie próbki są potrzebne do badania ojcostwa, Czy do badania ojcostwa jest potrzebna zgoda obydwu rodziców, Czy dziadkowie mogą zlecić badanie ojcostwa

Spis treści:

W jaki sposób wykonuje się badanie ojcostwa?
Jakie próbki są potrzebne do badania ojcostwa?
Czy do badania ojcostwa jest potrzebna zgoda obydwu rodziców?
Czy dziadkowie mogą zlecić badanie ojcostwa?

W jaki sposób wykonuje się badanie ojcostwa?

Jak wspomniano test na ojcostwo jest badaniem genetycznym. Jest ono możliwe dzięki temu, iż dziecko dziedziczy geny zarówno matki, jak i ojca. W trakcie testu badane są tzw. markery, czyli miejsca w kodzie DNA. Badanie polega na analizie min. 16 markerów DNA. Często jednak, ale zwiększyć pewność wyniki bada się aż 24 markery. Samo badanie jest bardzo proste i bezbolesne. Można jest wykonać na miejscu w laboratorium lub w domu. Badanie w domu polega na zamówieniu specjalnego zestawu, pobraniu samodzielnie próbki i przesłaniu do laboratorium. Pobranie próbki polega na pobraniu wymazu z policzka za pomocą odpowiednich wymazówek.

Jakie próbki są potrzebne do badania ojcostwa?

Jak już wspomniano samo badanie jest niezwykle proste, a samo pobranie materiału genetycznego trwa chwilę. Samodzielnie lub na miejscu w laboratorium pobierany jest wymaz z jamy ustnej za pomocą specjalnie przygotowanych do tej czynności wymazówek. Czasem do badanie wykorzystuje się także tzw. mikroślady. Mowa tu o różnego rodzaju przedmiotach codziennego użytku, na których pacjent mógł zostawić swój materiał DNA.

Czy do badania ojcostwa jest potrzebna zgoda obydwu rodziców?

W przypadku jeśli badanie ojcostwa ma zostać przeprowadzone na wniosek sądu wówczas zgoda matki dziecka nie jest konieczna. Musi się ona dostosować do postanowienia sądu.

Czy dziadkowie mogą zlecić badanie ojcostwa?

Badanie ojcostwa zlecają nie tylko mężczyźni, ale także kobiety, a nawet dziadkowie. W przypadku kobiet najczęściej przyczyną jest ustalenie, który z partnerów seksualnych okazał się ojciec lub jest to potrzeba udowodnienia swojej wierności. Dziadkowie często wychodzą z taką inicjatywą np. przed sporządzeniem testamentu i przepisania na wnuki swojego majątku. Są oni upewnić się czy wnuk rzeczywiście jest ich wnukiem biologicznym.

Data publikacji: 25/04/2019, Data aktualizacji: 16/09/2020

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium