Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Jesteś: Badanie ojcostwa – co musisz wiedzieć?

Badanie ojcostwa – co musisz wiedzieć?

Test na ojcostwo, dzięki niemal stuprocentowej sprawdzalności, jest najchętniej wybierany, kiedy nie ma pewności co do pokrewieństwa między mężczyzną a dzieckiem. Wykonywany jest zarówno z powodów prywatnych, jak i na polecenie sądu. Badanie ojcostwa jest szybkie, proste i bezbolesne, co jest niezwykle ważne, kiedy liczy się czas.

Czy badanie ojcostwa jest refundowane, Po co robić badanie ojcostwa, Kiedy zrobić badanie ojcostwa, Czy badanie ojcostwa można zrobić przed porodem

Czy badanie ojcostwa jest refundowane?
Po co robić badanie ojcostwa?
Kiedy zrobić badanie ojcostwa?
Czy badanie ojcostwa można zrobić przed porodem?

Czy badanie ojcostwa jest refundowane?

Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje jedynie te badania, które są włączone do podstawowej opieki medycznej. Badanie ojcostwa nie należy do tej grupy. W związku z tym koszta całego procesu ponosi klient. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy taka diagnoza jest zlecona na mocy wyroku sądu. Ma to zazwyczaj miejsce wtedy, gdy obie strony nie są w stanie pokryć kosztów badania ojcostwa z powodu trudnej sytuacji finansowej, albo kiedy dziecko przebywa w ośrodku opiekuńczym.

Po co robić badanie ojcostwa?

Badanie ojcostwa to pewna metoda potwierdzenia lub zaprzeczenia pokrewieństwa mężczyzny i dziecka. Istnieje wiele sytuacji, w których to padanie jest przydatne, a nawet konieczne. Mężczyzna chce uwolnić się od płacenia alimentów, kiedy nie ma pewności, że to jest biologicznym ojcem dziecka. Kobieta decyduje się na taki test np., kiedy chce udowodnić mężowi swoją wierność. Także w procesach sądowych badanie ojcostwa może być kluczowe.

Kiedy zrobić badanie ojcostwa?

Test ojcostwa można wykonać niemal zawsze, kiedy istnieje podejrzenie, że mężczyzna nie jest biologicznym ojcem dziecka. Do takiego badania potrzebny jest wymaz zarówno od domniemanego ojca, jak i dziecka. Dlatego w przypadku, kiedy mężczyzna nie ma pełni praw rodzicielskich, potrzebuje zgody matki lub nakazu sądu na przeprowadzenie diagnozy.

Czy badanie ojcostwa można zrobić przed porodem?

Badanie na ojcostwo można wykonać już po dziesięciu tygodniach ciąży. Test jest tak samo pewny, jak po narodzeniu dziecka. Polega zazwyczaj na pobraniu próbki krwi lub płyn owodniowy i fragment kosmówki. Materiał uzyskany porównuje się z DNA domniemanego ojca.

Data publikacji: 24/08/2019, Data aktualizacji: 22/10/2019