3 rzeczy, których nie wiedziałeś na temat badania ojcostwa - pewnytato.pl Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Badania DNA > Badanie ojcostwa – 3 rzeczy o których nie wiedziałeś.

Badanie ojcostwa – 3 rzeczy o których nie wiedziałeś.

badanie ojcostwa
Badanie ojcostwa, czyli test DNA, w jednoznaczny sposób wskazuje, czy badany mężczyzna jest biologicznym ojcem dziecka. Wynik zawsze jest pewny, niezależnie od tego, jakich próbek się użyje (np. wymazy z policzka, używany smoczek czy kilka sztuk włosów z cebulkami). Testy na ojcostwo można wykonać w ciąży lub po narodzinach dziecka.

Badanie ojcostwa jest zawsze pewne

Dzięki realizacji takiego testu DNA można więc potwierdzić lub wykluczyć ojcostwo. Dlaczego rezultat zawsze jest jednoznaczny? Badanie ojcostwa opiera się na analizie profili genetycznych – nazywanych „genetycznymi odciskami palca”. Każdy z nas ma swój unikatowy profil, który odziedziczył po rodzicach, a co więcej – nigdy nie podlega on żadnym zmianom.

Taki profil ustalony jest już w życiu płodowym, dlatego badanie w ciąży daje równie pewny wynik jak to po narodzinach. Co więcej, DNA jest identyczne na każdym materiale pochodzącym od danego człowieka – we krwi, ślinie, innych wydzielinach etc. Badanie ojcostwa realizowane na podstawie nawet 34 markerów DNA (najszerszy zakres na rynku) jest pewne również wtedy, gdy badane są tylko dwie osoby (ojciec i dziecko).

Badanie ojcostwa może być realizowane anonimowo

Test można zrealizować jeszcze w ciąży – do celów prywatnych. Próbki dziecka pobiera się w czasie badań prenatalnych (po 15. tygodniu ciąży) albo izolując je z krwi matki (po 10. tygodniu ciąży). Po narodzinach badanie może być wykonane do celów prywatnych albo do celów sądowych. Test prywatny można wykonać bez wychodzenia z domu z dowolnych próbek (np. wymaz z policzka, używana maszynka do golenia czy żuta przez kilka minut guma do żucia). Może być realizowany anonimowo i bez udziału matki.

Test sądowy wymaga natomiast formalnej procedury, m.in. udziału matki, podania wszystkich danych, sprawdzenia tożsamości uczestników i pobrania próbek (wymazy z policzka, krew) w placówce przy świadkach. Do wyniku dołącza się też ekspertyzę biegłego sądowego.

Badanie ojcostwa – próbki można pobrać w domu lub w placówce

Niezależnie od rodzaju badania, konieczne jest wypełnienie formularza zlecenia testu. Jeśli realizowany test na ojcostwo jest do celów prywatnych, wystarczy zamówić taki formularz wraz z zestawem do pobierania próbek (internetowo, telefonicznie, osobiście). Wtedy próbki można pobrać samodzielnie w domu i odesłać do laboratorium. Wynik wysyłany jest w wybrany przez klienta sposób. Test sądowy można zlecić prywatnie lub przez sąd, by następnie umówić się na pobranie próbek w placówce przez specjalistę. Do testu w ciąży próbki dziecka również pobiera się w placówce.

Zobacz też:

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 10/05/2017, Data aktualizacji: 16/09/2020

Wpisany w:: Badania DNA, Testy na ojcostwo, Ustalenie ojcostwa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium