Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Jesteś: Badanie na ojcostwo – co warto o nim wiedzieć?

Badanie na ojcostwo – co warto o nim wiedzieć?

Badanie na ojcostwo to popularna forma potwierdzenia lub wykluczenia ojcostwa. Może być wykonywana bez względu na to, w jakim wieku jest dziecko. Oferty laboratoriów są coraz bardziej korzystne dla klientów, którzy decydują się na wysłanie próbek i rozwianie ewentualnych wątpliwości.

Kto najczęściej sięga po badanie na ojcostwo, Jak badanie na ojcostwo wygląda z punktu widzenia pacjenta, Czy za badanie na ojcostwo można przepłacić, Jak uniknąć ukrytych kosztów w badaniu na ojcostwo

Kto najczęściej sięga po badanie na ojcostwo?
Jak badanie na ojcostwo wygląda z punktu widzenia pacjenta?
Czy za badanie na ojcostwo można przepłacić?
Jak uniknąć ukrytych kosztów w badaniu na ojcostwo?

Kto najczęściej sięga po badanie na ojcostwo?

Najczęściej po badanie na ojcostwo sięgają domniemani ojcowie – badanie może się przydać wówczas, gdy nie mają oni pewności co do wierności partnerki. Często badanie wykonują również kobiety, które zaszły w ciążę, mając więcej niż jednego partnera. Testy na ojcostwo przydają się także jako dowód w sądzie, który może pomóc w ustaleniu alimentów czy opieki nad dzieckiem. Bywa, że po prywatne testy sięgają nawet dziadkowie dziecka.

Jak badanie na ojcostwo wygląda z punktu widzenia pacjenta?

Przebieg pobierania próbek zależy od rodzaju materiału do badań. Wymaz z policzka na ogół pobiera się samodzielnie, przy pomocy specjalnego zestawu z laboratorium. W punkcie pobrań można także pozyskać próbkę krwi żylnej, która pobierana jest identycznie, jak przy badaniu krwi. Nie trzeba się w żaden sposób przygotowywać do takiego badania DNA.

Czy za badanie na ojcostwo można przepłacić?

Za badanie na ojcostwo można przepłacić, o ile tylko wybierzemy nieodpowiednie laboratorium. Warto porównać co najmniej kilka ofert i dopiero wybierać najlepszą. Liczy się jednak nie tylko cena badania na ojcostwo, ale również zakres badania. Jeśli badanie nie zawiera szczegółowej analizy czy bada niską ilość markerów, wysoka cena raczej nie jest adekwatna do jakości analizy.

Jak uniknąć ukrytych kosztów w badaniu na ojcostwo?

W celu uniknięcia ukrytych kosztów w badaniach na ojcostwo, należy dobrze sprawdzać oferty. Trzeba przyjrzeć się, czy laboratorium nie liczy sobie dodatkowych opłat np. za przysłanie kuriera, dodatkowe analizy czy interpretację wyniku. Dobre laboratorium nie nalicza dodatkowych kosztów już po tym, gdy zdecydujemy się na wykonanie badania DNA. Dokładna analiza ofert może uchronić przed zbędnymi kosztami.

Data publikacji: 04/12/2019, Data aktualizacji: 04/02/2021