Badanie na ojcostwo - co trzeba wiedzieć? Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Badanie na ojcostwo – co trzeba wiedzieć?

Badanie na ojcostwo – co trzeba wiedzieć?

Badanie na ojcostwo to badanie genetyczne, przy pomocy którego sprawdza się pokrewieństwo między ojcem a dzieckiem. Najczęściej wykonywane w celu potwierdzenia, czy jest się biologicznym rodzicem.

Ile kosztuje badanie na ojcostwo, Czy badania na ojcostwo są pewne, Kiedy można zrobić badanie na ojcostwo, Ile trzeba czekać na wynik badania na ojcostwo

Ile kosztuje badanie na ojcostwo?
Czy badania na ojcostwo są pewne?
Kiedy można zrobić badanie na ojcostwo?
Ile trzeba czekać na wynik badania na ojcostwo?

Ile kosztuje badanie na ojcostwo?

Cena badań wynosi od 600 do 2500 złotych po narodzinach dziecka i ok. 7000 złotych, tych wykonanych jeszcze w ciąży. To ile kosztują zależy od pewności oraz doświadczenia laboratorium, m. in od akredytacji, certyfikatów, pracowników, którzy są tam zatrudnieni, odczynników, jakich używają i liczby markerów, która jest badana. Pewny wynik daje analiza 24 markerów DNA, bez udziału matki.

Dostępne są badania za 500 złotych, ale trzeba na nie uważać. Często są wykonywane przez laboratoria bez certyfikatów, akredytacji, odczynniki są słabe, oszczędza się tam na szkoleniach pracowników. Bywa, że niewysoka cena jest opłatą początkową, do której dochodzą następne za przesłanie np. dodatkowej próbki.

Czy badania na ojcostwo są pewne?

Wykonując badania na ojcostwo wielu zastanawia się, czy są one wiarygodne. Jeżeli będą realizowane w laboratorium akredytowanym oraz certyfikowanym, można być przekonanym o ich pewności. Wybierając laboratorium należy przyjrzeć się, czy bierze ono udział w programach biegłości, dba o podnoszenie kwalifikacji swoich pracowników i czy ma akredytację PCA. Istotne są też procedury i stosowane odczynniki.

Kiedy można zrobić badanie na ojcostwo?

Badanie można najwcześniej wykonać po skończonym 8 tygodniu ciąży. Test jest pewny. Należy pobrać krew ciężarnej i wymaz z policzka domniemanego ojca. Jeżeli badanie ma być wykonane po narodzinach – najwcześniej można to zrobić od drugiej doby życia noworodka.

Ile trzeba czekać na wynik badania na ojcostwo?

Wynik przeważnie dostępny jest w kilka dni roboczych. Można skorzystać z badania express i otrzymać odpowiedź już do 24-48 godzin. Czas ten dotyczy badań po narodzinach dziecka. Jeśli chodzi o te wykonane w ciąży – wynik uzyskuje się w kilka dni. W tym przypadku, też jest możliwość przyspieszenia otrzymania wyniku.

Cena badania na ojcostwo uzależniona jest od możliwości rodzica, który się na nie decyduje. Czy stać go, by zrobić to przed urodzeniem się dziecka, czy dopiero po jego przyjściu na świat.

Data publikacji: 29/10/2019, Data aktualizacji: 04/02/2021

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium