Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Jesteś: Badanie macierzynstwa – na czym polega?

Badanie macierzynstwa – na czym polega?

Badanie macierzyństwa można utożsamiać z testem na ojcostwo – właściwie są to identyczne analizy, które różnią się nazwą. Macierzyństwo zwykle wydaje się pewnikiem, jednak nie jest tak do końca – zdarzają się sytuacje, podczas których macierzyństwo może budzić wątpliwości. Dotyczy to np. rodzin rozdzielonych przed laty czy kobiet poddających się zapłodnieni in vitro.

Jak wykonać badanie macierzyństwa?
Jak zlecić badanie macierzyństwa?
Czy badanie macierzyństwa można wykonać w przychodni?
Czy można ustalić macierzyństwo z procedurą sądową?

Jak wykonać badanie macierzyństwa?

Badanie macierzyństwa wykonuje się tak samo, jak badanie na ojcostwo. Wystarczy zarejestrować się w wybranym laboratorium i za pomocą specjalnych zestawów pobraniowych pozyskać próbki z materiałem genetycznym pochodzącym od domniemanej matki oraz dziecka. Może to być wymaz z policzka, ale także próbka krwi czy tzw. mikroślady.

Jak zlecić badanie macierzyństwa?

Badanie macierzyństwa można zlecić podczas osobistej wizyty w laboratorium genetycznym lub jego placówce. Popularniejszą metodą jest zlecenie badania online, przy pomocy formularza dostępnego na stronie internetowej laboratorium. W ten sposób można zamówić i zlecić badanie DNA do wykonania bez konieczności wychodzenia z domu, a przy tym całkowicie bezpiecznie i komfortowo.

Czy badanie macierzyństwa można wykonać w przychodni?

Badanie macierzyństwa można wykonywać jedynie w placówkach specjalizujących się w analizach genetycznych. Nie można ich wykonać w zwykłych przychodniach zdrowia, chyba że znajduje się w nich punkt pobrań samego laboratorium genetycznego lub punkt partnerski. Warto wcześniej sprawdzić, czy w danym miejscu można wykonać badanie genetyczne na ojcostwo/macierzyństwo.

Czy można ustalić macierzyństwo z procedurą sądową?

Macierzyństwo można ustalać na podstawie procedury sądowej – taką decyzję może wydać sąd w toczącym się postępowaniu. Stroną może być zarówno domniemana matka, jak i dziecko lub inny członek rodziny. Sąd może polecić wykonanie badania, jednak tak naprawdę nie ma możliwości zmuszenia do niego żadnej ze stron. Wówczas ciężko jest rozstrzygnąć postępowanie prowadzone w celu ustalenia pokrewieństwa.

Data publikacji: 26/06/2021, Data aktualizacji: 03/08/2021