Badanie DNA na ojcostwo – na czym polega i o czym mówi wynik? - pewnytato.pl Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Badania DNA > Badanie DNA na ojcostwo – na czym polega i o czym mówi wynik?

Badanie DNA na ojcostwo – na czym polega i o czym mówi wynik?

Badanie DNA na ojcostwo

Badanie DNA na ojcostwo gwarantuje Ci pewne wykluczenie albo potwierdzenie ojcostwa, dzięki czemu możesz zyskać spokój na całe życie. Decydując się na badanie DNA na ojcostwo możesz wybrać test w ciąży, prywatny po narodzinach albo taki do celów sądowych.

Badanie DNA na ojcostwo – na czym polega?

Badanie DNA na ojcostwo polega na pobraniu próbek DNA od osób badanych, ustaleniu ich profili genetycznych, a na końcu ich porównaniu. Pozwala to podać prawdopodobieństwo, z jakim dany mężczyzna jest ojcem danego dziecka.

Próbki mogą być różne, jednak musi znajdować się na nich materiał genetyczny badanych. W zależności od rodzaju testu są to: wymaz z policzka, krew, płyn owodniowy czy mikroślady. Mikroślady obejmują np. używaną szczoteczkę do zębów, zużytą gumę do żucia czy chusteczkę ze śladami wydzieliny.

Badanie DNA na ojcostwo – rodzaje testów

W zależności od tego, w jakiej sytuacji się znajdujesz, możesz wykonać test w ciąży, test prywatny po narodzinach albo badanie do celów sądowych. Badanie DNA na ojcostwo w ciąży może być realizowane już po 10 tygodniu ciąży, a próbki dziecka pobiera specjalista w placówce.

Test prywatny po narodzinach umożliwia pobranie dowolnych próbek w domu, a co więcej – możesz przeprowadzić go anonimowo.

Jeśli zdecydujesz się natomiast na test do celów sądowych, musisz pamiętać o tym, że wymaga on specjalnej procedury formalnej. Obejmuje ona np. pobranie materiału w placówce w obecności świadków, a także dołączenie ekspertyzy biegłego sądowego do wyniku.

Badanie DNA na ojcostwo – wynik zawsze jest pewny

Rezultat badania DNA na ojcostwo zawsze jednoznacznie wskazuje, czy dany mężczyzna to ojciec danego dziecka. Dlaczego to możliwe bez względu na rodzaj badania i rodzaj próbek?

Po pierwsze, w badaniu porównuje się profile genetyczne, czyli „genetyczne odciski palca”. Taki profil jest unikalny dla każdego człowieka, a co więcej – dziedziczony w połowie po matce i w połowie po ojcu.

Po drugie, analizowane fragmenty są niezmienne, ustalone jeszcze w ciąży i identyczne w każdym materiale DNA pochodzącym od danej osoby. Dzięki temu wystarczy, że wykonasz taki test raz w życiu, by zyskać całkowitą pewność.


Zobacz też:

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 18/04/2017, Data aktualizacji: 04/02/2021

Wpisany w:: Badania DNA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium