Badanie DNA na ojcostwo gwarantuje Ci pewne wykluczenie albo potwierdzenie ojcostwa, dzięki czemu możesz zyskać spokój na całe życie. Decydując się na badanie DNA na ojcostwo możesz wybrać test w ciąży, prywatny po narodzinach albo taki do celów sądowych.
Spis treści
Badanie DNA na ojcostwo – na czym polega?
Badanie DNA na ojcostwo polega na pobraniu próbek DNA od osób badanych, ustaleniu ich profili genetycznych, a na końcu ich porównaniu. Pozwala to podać prawdopodobieństwo, z jakim dany mężczyzna jest ojcem danego dziecka.
Próbki mogą być różne, jednak musi znajdować się na nich materiał genetyczny badanych. W zależności od rodzaju testu są to: wymaz z policzka, krew, płyn owodniowy czy mikroślady. Mikroślady obejmują np. używaną szczoteczkę do zębów, zużytą gumę do żucia czy chusteczkę ze śladami wydzieliny.
Badanie DNA na ojcostwo – rodzaje testów
W zależności od tego, w jakiej sytuacji się znajdujesz, możesz wykonać test w ciąży, test prywatny po narodzinach albo badanie do celów sądowych. Badanie DNA na ojcostwo w ciąży może być realizowane już po 10 tygodniu ciąży, a próbki dziecka pobiera specjalista w placówce.
Test prywatny po narodzinach umożliwia pobranie dowolnych próbek w domu, a co więcej – możesz przeprowadzić go anonimowo.
Jeśli zdecydujesz się natomiast na test do celów sądowych, musisz pamiętać o tym, że wymaga on specjalnej procedury formalnej. Obejmuje ona np. pobranie materiału w placówce w obecności świadków, a także dołączenie ekspertyzy biegłego sądowego do wyniku.
Badanie DNA na ojcostwo – wynik zawsze jest pewny
Rezultat badania DNA na ojcostwo zawsze jednoznacznie wskazuje, czy dany mężczyzna to ojciec danego dziecka. Dlaczego to możliwe bez względu na rodzaj badania i rodzaj próbek?
Po pierwsze, w badaniu porównuje się profile genetyczne, czyli „genetyczne odciski palca”. Taki profil jest unikalny dla każdego człowieka, a co więcej – dziedziczony w połowie po matce i w połowie po ojcu.
Po drugie, analizowane fragmenty są niezmienne, ustalone jeszcze w ciąży i identyczne w każdym materiale DNA pochodzącym od danej osoby. Dzięki temu wystarczy, że wykonasz taki test raz w życiu, by zyskać całkowitą pewność.
Zobacz też: