Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Dyskretny test na ojcostwo!
Jesteś: Badania DNA > Badania genetyczne – za i przeciw

Badania genetyczne – za i przeciw

Błyskawiczny rozwój dziedziny jaką jest genetyka stwarza wiele nowych możliwości. Badania genetyczne umożliwiają identyfikację osób, czy też usprawniają diagnostykę wielu chorób. Ponadto badania genetyczne stanowią najpewniejszą metodę w zakresie ustalania ojcostwa i pokrewieństwa. Ze względu na to, iż genetyka jest stosunkowo nową dziedziną nauki, czasem ludzie czują obawę przed wykonywaniem badań genetycznych. W poniższym artykule omawiamy – badania genetyczne – za i przeciw.

badania genetyczne za i przeciw

Tego dowiesz się z artykułu:

Czym są badania genetyczne?

Badania genetyczne – jakie są zalety badań genetycznych

Badania genetyczne – jakie są wady badań genetycznych

Badania genetyczne – za i przeciw

Czym są badania genetyczne?

Badania genetyczne 🧬 to nic innego jak badania, które polegają na analizie materiału DNA 🔬 danego człowieka. Materiał genetyczny zawiera w sobie mnóstwo informacji, a dzięki wykorzystaniu badań genetycznych jesteśmy w stanie je odczytać 👀. Badania genetyczne mogą przynieść odpowiedź np. na pytanie, czy mamy predyspozycję do chorowania na konkretne choroby i na jakie dokładnie. Możemy również uzyskać informację na temat pokrewieństwa – m.in. można sprawdzić pokrewieństwo ze swoimi dziadkami 👩‍🦳👴, rodzicami itp.

Jakie badania genetyczne można wykonać? Każde! Wśród najpopularniejszych badań genetycznych wyróżnia się testy w kierunku nietolerancji pokarmowych 🥪🧀🍨 i alergii, testy na ojcostwo i pokrewieństwo, badania po poronieniu, badania na niepłodność, badania sprawdzające reakcję na leki, przyczyny nadmiaru żelazu czy badania w kierunku zakrzepicy [2].

Badania genetyczne – jakie są zalety badań genetycznych?

Podejmując temat badania genetyczne – za i przeciw, ludzie robią swoisty rachunek zysków i strat 📊 jakie mogą z tego rodzaju badań wyniknąć. W dalszej części artykułu skupimy się na zaletach i wadach badań genetycznych.

Wśród najczęściej wymienianych zalet badań genetycznych wyróżniamy:

 • Wysoka wiarygodność 💯 – wyniki takich badań jak np. testy pokrewieństwa, czy badania ojcostwa niejednokrotnie traktowane są jako dowody rozstrzygające w sprawach sądowych np. rozwodowych, alimentacyjnych itp.;
 • Ułatwienie diagnostyki ✅ – wielokrotnie przyczyniają się do wykrycia przyczyn wielu rzadkich chorób i innych specyficznych objawów, które bardzo trudno zdiagnozować (np. badanie WES); [1]
 • Pewny i jednoznaczny wynik – takie kwestie jak wiek Pacjenta, stan zdrowia itp. nie wpływają na wynik badania;
 • Prostota i wygoda badań ➕ – badania genetyczne są bezpieczne, bezbolesne i przeprowadza się je szybko – zazwyczaj wystarczy pobrać wymaz z policzka albo oddać krew jak w przypadku standardowej morfologii;
 • Wykonuje się je raz w życiu – badania genetyczne zazwyczaj wykonuje się tylko raz w życiu – np. testy na ojcostwo czy badania pokrewieństwa, ponieważ ludzkie DNA jest niezmienne [1].

Badania genetyczne – jakie są wady badań genetycznych?

Najczęściej wymieniane wady badań genetycznych:

 • Czas oczekiwania na wynik 🕒 – w przypadku niektórych badań na wynik czeka się nawet kilka tygodni;
 • Możliwość uzyskania błędnego wyniku 🚫 – są badania, w których bardzo ważne jest, aby dostarczyć odpowiednie próbki do badań – są nimi m.in. testy na ojcostwo – w pewnych przypadkach w ramach badań analizowane są próbki dyskretne. Ważne jest by mieć pewność, że dana próbka należy do osoby, którą chcemy przebadać!! Jeżeli dojdzie do pomyłki, wtedy uzyskamy błędny wynik;
 • Ceny badań 💰 – istnieją badania genetyczne, których koszt oscyluje nawet w granicach kilkunastu tysięcy złotych; [1]
 • Coraz więcej laboratoriów oferujących badania genetyczne niskiej jakości.

Badania genetyczne – za i przeciw

Analizując wszelkie możliwe wady ❎ i korzyści ✅, jakie stwarzają badania genetyczne, nie sposób dojść do innego wniosku niż – badania genetyczne gwarantują znacznie więcej korzyści. W przypadku wielu innych badań przed ich wykonaniem trzeba się specjalnie przygotować – trzymać konkretnych zaleceń przez pewien okres czasu przed badaniem (stosować dietę 🍏🍞, zażywać leki 💊 itd.). Testy genetyczne 🧬 nie wymagają większego przygotowania, są bezbolesne, a pobranie próbek do badań jest banalnie proste!

ℹ Na koniec warto pamiętać, żeby badania genetyczne zlecać w certyfikowanych laboratoriach, cieszących się dobrą opinią swoich Pacjentów.

To może Cię zainteresować: Ile kosztują badania DNA na ojcostwo?

Źródła:

 1. https://zycie.hellozdrowie.pl/artykul-badania-genetyczne-co-warto-wiedziec/
 2. https://www.testdna.pl/do-czego-sluza-badania-genetyczne/
Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 17/01/2022

Wpisany w:: Badania DNA, Badania pokrewieństwa, porady, testy DNA, Testy na ojcostwo, Zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pewny test na ojcostwo
Czy na pewno płacisz alimenty na swoje dziecko?
Akredytowane laboratorium