Badania genetyczne to nie tylko badania ojcostwa. Mają bardzo dużo zastosowań: od sprawdzenia więzów krwi, przez wykrywanie predyspozycji do zachorowania czy chorób genetycznych, aż po identyfikowanie ofiar zbrodni, wypadków czy osób zaginionych. To wszystko dlatego, że wynik badań genetycznych jest pewny, a także ważny do końca życia.
Spis treści:
- Jakie badania genetyczne można wykonać?
- Ile kosztują badania genetyczne?
- Dlaczego warto robić badania genetyczne?
Spis treści
Jakie badania genetyczne można wykonać?
Istnieje wiele badań genetycznych, które można zrobić. Najprostszym podziałem jest podział na: badania z zakresu diagnostyki medycznej i badania ojcostwa i pokrewieństwa. Najczęstsze zastosowania badań DNA to:
- testy na ojcostwo i pokrewieństwo – sprawdzają, czy dane osoby są ze sobą biologicznie spokrewnione. To zarówno badania genetyczne między domniemanym ojcem a dzieckiem, jak i np. bratankiem i wujkiem czy dziadkami i wnukiem.
- testy w kierunku chorób genetycznych – sprawdzają, czy dana osoba posiada geny związane z określoną chorobą albo skłonnością (np. trombofilią wrodzoną, hemochromatozą pierwotną, czy celiakią).
- testy w kierunku identyfikacji osobniczej – wykorzystywane przede wszystkim przez sądy i policję. Pozwalają na jednoznaczne ustalenie tożsamości np. odnalezionych zwłok, ofiary wypadku czy sprawcy przestępstwa.
- badania materiału poronnego – które pozwalają na określenie płci zarodka/płodu (a to jest niezbędne, aby skorzystać z praw po poronieniu) oraz sprawdzenie, czy do straty przyczyniła się któraś z najczęstszych chorób genetycznych (np. zespół Downa albo zespół Turnera).
Ile kosztują badania genetyczne?
To, ile kosztują badania genetyczne, jest zależne od kilku czynników. Najważniejszy jest przede wszystkim rodzaj badania (czy to badanie ojcostwa lub pokrewieństwa czy medyczne).
Na cenę badań genetycznych wpływają także m.in. odczynniki wykorzystywane do analizy (najwyższej jakości odczynniki są kosztowne, ale gwarantują jednoznaczny rezultat), doświadczenie laboratorium (coraz więcej zwykłych laboratoriów analitycznych – bez doświadczenia, wprawy i określonych procedur – robi badania DNA), a także udział w kontrolach zewnątrzlaboratoryjnych i certyfikaty (w przypadku testów na ojcostwo ogromnie ważna jest akredytacja PCA).
Chociaż wielu osobom wciąż wydaje się, że badania genetyczne są drogie – och ceny są stosunkowo przystępne i tak naprawdę każdy może sobie na nie pozwolić.
To może Cię zainteresować: Koszt testów DNA – ile zapłacimy za ustalenie ojcostwa?
Dlaczego warto robić badania genetyczne? Najważniejsze korzyści
- Rezultat badań DNA daje jednoznaczną informację – jest pewny.
- Badania genetyczne wystarczy wykonać raz – ich wynik się nie zmienia.
- Na rezultat badań DNA nie wpływają takie czynniki jak np. używki, ciąża czy infekcja.
- Badania genetyczne można zrobić niezależnie od wieku, a niektóre nawet na etapie ciąży (np. test na ojcostwo albo badanie kariotypu).
- Badania DNA pozwalają na wykrycie predyspozycji do zachorowania, wczesnego etapu choroby i skrócenie czasu diagnostyki.
- Wynik badań genetycznych pozwala odzyskać spokój, a także przydaje się w różnych sytuacjach (np. wynik testu na ojcostwo czy pokrewieństwo można wykorzystać w sądzie).
- Badania DNA są bezbolesne i bezpieczne. Do ich przeprowadzenia wystarczą najczęściej wymazy z policzka (a do testów ojcostwa i pokrewieństwa czy identyfikacji osobniczej można wykorzystać też np. szczoteczkę do zębów, maszynkę do golenia czy smoczek).
Ciekawy artykuł: Jak wybrać laboratorium genetyczne? DARMOWY PORADNIK