Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Jesteś: alimenty > Alimenty na rodziców – kiedy przysługują?

Alimenty na rodziców – kiedy przysługują?

Rodzice mają prawo domagać się alimentów od swoich pełnoletnich dzieci. Jednak to czy zostaną przyznane przed sąd, zależy od określonych przesłanek. Poniżej wyjaśniamy, kiedy przysługują alimenty na rodziców, a także jak się przed nimi zabezpieczyć.

alimenty na rodziców, alimenty od dzieci na rodziców, obowiązek alimentacyjny wobec rodziców

Tego dowiesz się z artykułu:

Alimenty od dzieci na rodziców – czym są?

Alimenty na rodziców – kiedy przysługują?

Obowiązek alimentacyjny wobec rodziców – kiedy nie zostanie przyznany?

Alimenty na rodziców – jak ich uniknąć?

Alimenty od dzieci na rodziców – czym są?

Polskie prawo 👨‍⚖ przewiduje regulacje umożliwiające rodzicom ubieganie się o alimenty od swoich dzieci. By zostały przyznane, muszą zajść pewne okoliczności: rodzice muszą doświadczyć stanu niedostatku, co nie pozwala im zaspokoić swoich potrzeb, a dzieci muszą mieć możliwości zarobkowo-finansowe 💵, aby spełnić obowiązek alimentacyjny wobec rodziców [1].

Wysokość alimentów na rodziców określa się na zasadach ogólnych, co oznacza, że wyznaczają ją w pierwszej kolejności miesięczne, usprawiedliwione potrzeby rodzica. Ich kwota zależna jest również od możliwości finansowych i majątkowych dziecka zobowiązanego do ich uiszczania [2].

Warto wspomnieć, że alimenty dla rodziców mogą stanowić nie tylko świadczenia pieniężne. Obowiązek ten może być wykonywany poprzez dostarczenie pomocy materialnej w formie: żywności 🍞, ubrań 👕, leków 💊, opału 🔥 [1].

Alimenty na rodziców – kiedy przysługują?

Czy alimenty dla rodziców przysługują w każdej sytuacji? Otóż nie. Przesłanką, która pozwala rodzicom dochodzić alimentów od dzieci, jest ich niedostatek, czyli stan uniemożliwiający zaspokojenie usprawiedliwionych potrzeb własnymi zasobami majątkowo-finansowymi [2].

Oznacza to, że obowiązek alimentacyjny wobec rodziców może być zasądzony, jeśli rodzice żyją w niedostatku i nie mogą zaspokoić swoich potrzeb, nie mają emerytury, a zły stan zdrowia stanowi przeszkodę w podjęciu pracy [3]. ⚠ Ponadto na osobie starającej się o uzyskanie wsparcia od dzieci ciąży obowiązek udowodnienia przed sądem swojej trudnej sytuacji życiowej ⚠ [2].

Obowiązek alimentacyjny wobec rodziców – kiedy nie zostanie przyznany?

Wniosek o obowiązek alimentacyjny wobec rodziców zostanie prawdopodobnie oddalony przez sąd, gdy rodzic:

  • może podjąć pracę, zamiast ubiegać się o alimenty [3];
  • porzucił dzieci i się nimi nie interesował [3];
  • wyrządził dzieciom krzywdę (np. stosował przemoc) 🗣️ [3];
  • posiada stosowny majątek 💲, by utrzymywać się samemu (np. duże mieszkanie, które można zamienić na mniejsze) [2];
  • znalazł się w stanie niedostatku ze swojej winy (np. zaciągał nadmierne zobowiązania kredytowe 💳, nadużywał alkoholu 🥃 lub innych używek) [2].

Alimenty na rodziców – jak ich uniknąć?

Do spraw o alimenty na rodziców dochodzi najczęściej w rodzinach, w których istnieją konflikty lub kontakty między ich członkami dawno wygasły. Wtedy istotną rolę mogą odegrać badania na ojcostwo 🔬.

Z jednej strony wykonanie testu na ojcostwo, pozwala uniknąć płacenia alimentów osobie, która tak naprawdę nie jest z pełnoletnim dzieckiem spokrewniona. Zdarzają się sytuacje, kiedy mężczyzna doskonale wie, że nie jest biologicznym ojcem 🧬 dziecka, porzuca je, a przypomina sobie o nim po latach, gdy znajduje się w ciężkiej sytuacji życiowej.

Z drugiej strony, badanie ojcostwa może być istotnym argumentem w uzyskaniu alimentów od dzieci 💰, np. w sytuacji, kiedy dzieci zerwały więzi z rodzicami, pozostawiając ich bez pomocy.

Warto dodać, że test DNA 🧬 na ojcostwo daje wiarygodny i jednoznaczny wynik, niezależnie od tego, kiedy jest wykonywany. Nie ma znaczenia, czy dziecko ma klika lat, kilkanaście lub jest dorosłą osobą. W wielu wypadkach to właśnie badania genetyczne ojcostwa rozwiązują ✅ rodzinne spory i nieporozumienia.

ℹ Dlatego gdy znajdujesz się w sytuacji, gdzie po latach „rodzice” ponownie pojawiają się Twoim życiu, a ich celem jest jedynie ubieganie się o alimenty na rodziców – rozważ rozwiązanie jakim jest wykonanie badań genetycznych w kierunku ustalenia ojcostwa – być może uzyskasz dowód, dzięki któremu zabezpieczysz się na wypadek ewentualnej rozprawy alimentacyjnej.

Źródła:

  1. https://www.infor.pl/prawo/alimenty/inne-alimenty/77873,Czy-dzieci-maja-obowiazek-placenia-alimentow-na-rzecz-swoich-rodzicow.html
  2. https://www.organisciak.pl/alimenty-dzieci-dla-rodzicow/
  3. https://www.money.pl/emerytury/alimenty-na-rodzicow-sad-moze-odmowic-ich-przyznania-6546409422920320a.html

To może Cię zainteresować: Jak obniżyć alimenty? Obniżenie alimentów – to warto wiedzieć

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 17/03/2022, Data aktualizacji: 21/03/2022

Wpisany w:: alimenty, Badania DNA, Prawo, Prywatny test na ojcostwo, Sądowy test na ojcostwo, Testy na ojcostwo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *