1 na 12 nie jest ojcem
Kodeks rodzinny i opiekuńczy reguluje sprawę stwierdzenie ojcostwa. Zależne jest od wielu czynników, m.in. czasu poczęcia, statusu związku – małżeństwo, czy wolny związek. Jednak zasadniczo, w przypadku gdy następuje kwestionowanie ojcostwa, należy tego dokonać na drodze sądowej. I wówczas pojawia się sprawa udowodnienia, że nie jest się ojcem biologicznym dziecka.
Czy istnieją przeciwskazania do badania na ojcostwo?
Dlaczego badania na ojcostwo zyskują coraz większą popularność?
Czy są sytuacje, w których trzeba powtórzyć badanie na ojcostwo?
Czy procedura wykonania badania na ojcostwo jest prosta?
Spis treści
Czy istnieją przeciwwskazania do badania na ojcostwo?
W chwili, kiedy istnieje potrzeba takiego badania na ojcostwo, mogą pojawić się wątpliwości, czy jest to bezpieczne. Test jest oparty na pobraniu materiału genetycznego, który posłuży do porównania z podobnym, pobranym od dziecka. Badanie DNA, bo z takim mamy do czynienia w tym przypadku, nie wywołuje niepożądanych skutków. Podobnie, gdy poddamy analizie kwestie prawne. Zalecenie sądu na wniosek domniemanego ojca bądź matki, należy bezwzględnie wykonać, by wykluczyć lub potwierdzić ojcostwo.
Dlaczego badania na ojcostwo zyskują coraz większą popularność?
Życie nabiera ogromnego tempa. Ilość informacji, która codziennie dociera do współczesnego człowieka, jest ogromna. Nie sposób ich zweryfikować i przeanalizować. Jednak są takie, które mogą wiązać się z życiem odbiorcy tych przekazów, wtedy jest selekcjonowane i zapamiętywane. Podobnie jest z badaniem ojcostwa. Dlaczego staje się coraz bardziej popularne? Wystarczy poznać dane Zakładu Medycyny Sądowej w Warszawie, że jeden na dwunastu Polaków wychowuje nie swoje dziecko, nie mając oczywiście takiej świadomości. Są to wielkości wynikające z badań podczas przeprowadzania zabiegów transplantacji organów, gdy nagle okazuje się, że ojciec nie może być dawcą organu dla swojego dziecka. I choćby z takiego powodu pojawia się wątpliwość i lepiej ją potwierdzić lub zaprzeczyć.
Czy są sytuacje, w których trzeba powtórzyć badanie na ojcostwo?
Standardowo test na ojcostwo, który w niemal ze stuprocentową pewnością może potwierdzić, czy jest się ojcem, czy nie, opiera się na badaniu 24 markerów DNA. Jeśli trzy z nich różnią się od takich samych, jakie posiada dziecko, wówczas zostaje wykluczone ojcostwo. Jednak nie wszystkie laboratoria stosują badanie oparte o 24 markery. Zatem jest możliwość podważenia wyników i złożenie wniosku o całościowe i kompleksowe badanie.
Czy procedura wykonania badania na ojcostwo jest prosta?
Badanie genetyczne na ojcostwo jest wygodne i proste. Możne je wykonać w przychodni bądź samemu. Należy tylko pobrać niezanieczyszczony wymaz (najczęściej z wewnętrznej strony policzka), sporządzić stosowny protokół. Pozostaje tylko opłacić test i czekać na wynik.
Bez wątpienia nie jest to sprawa łatwa i przyjemna. Może zmienić całe życie, kiedy okazałoby się, że nie jest się ojcem. Albo, gdy badanie potwierdzi, że jest się ojcem dziecka z nieformalnego, pozamałżeńskiego związku. Ale czasami nie można sprawy zakończyć inaczej, niż właśnie poprzez badanie ojcostwa.
pewnytato.pl Data publikacji: 25/01/2021, Data aktualizacji: 24/02/2021