Wynik testu na ojcostwo daje jednoznaczną odpowiedź, czy badany mężczyzna jest ojcem badanego dziecka. Jest to więc niezbity dowód, który pozwala rozstrzygnąć wiele spraw przed sądem i unormować prawną sytuację wielu rodzin. Dlaczego warto zrobić test DNA przez rozprawą?
Tego dowiesz się z artykułu:
Spis treści
Czy test na ojcostwo to najlepszy dowód dla sądu?
Każda sprawa w sądzie rozpatrywana jest indywidualnie. Jednak wynik testu na ojcostwo jest dla sądu najczęściej dowodem najpewniejszym, a więc i najlepszym. A to dlatego, że badania genetyczne pozwalają uzyskać jednoznaczny rezultat – potwierdzający lub wykluczający ojcostwo.
Przed zleceniem badania najlepiej sprawdzić laboratorium. Ważne czynniki to: certyfikaty i praca zgodnie z normą ISO, doświadczenie w badaniach DNA (coraz więcej badań wykonywanych jest w zwykłych laboratoriach analitycznych i przez pośredników), współpraca z sądami i prokuraturą.
Aby zwiększyć wiarygodność wyniku przed sądem, można zdecydować się na badanie z pełną procedurą sądową (pobranie próbek w placówce w obecności świadków, sprawdzenie tożsamości, wydanie ekspertyzy przez biegłego sądowego).
Warto jednak pamiętać, że nawet badanie tylko ojca i dziecka bywa często dowodem wystarczającym. W niektórych laboratoriach istnieje ponadto możliwość wydania zaświadczenia o stawiennictwie na badaniu (co przydaje się przede wszystkim w sytuacji, gdy w badaniu nie może wziąć udziału matka dziecka).
Poczytaj też: Ekspert wyjaśnia: kiedy wynik potwierdzający ojcostwo jest pewny? [WIDEO]
Dlaczego warto zrobić test DNA przed rozprawą?
Często otrzymujemy pytania, czy lepiej zrobić test na ojcostwo przed rozprawą czy czekać, aż to sąd skieruje na takie badanie. Tak naprawdę sądy bardzo rzadko kierują na takie badania (przede wszystkim w sytuacji, gdy zagrożone jest dobro dziecka). Wykonanie badania przed rozprawą pozwala:
- oszczędzić czas i nerwy – bez wyniku badania DNA sądy często korzystają z takich dowodów jak zeznania świadków, smsy czy zdjęcia, co przedłuża czas do wydania wyroku;
- oszczędzić pieniądze – jeśli sąd skieruje na badanie, w wielu przypadkach będzie to badanie droższe;
- wybrać wygodny termin i miejsce – przy skierowaniu z sądu zostaną one narzucone z góry.
To może Cię zainteresować: Jakie dowody można wykorzystać w sprawie o zaprzeczenie ojcostwa?