Badania DNA większość z nas kojarzy przede wszystkim ze zdradą i z Testy na ojcostwo. Warto jednak wiedzieć, że służą one do ustalania bardzo różnych relacji rodzinnych – z równie wysoką skutecznością i na podstawie różnych próbek, zarówno wymazów z policzka, jak i przedmiotów, których używała dana osoba.
Analizując DNA dziadków i wnuków można sprawdzić, czy występują w nim podobieństwa, a tym samym ustalić, czy są faktycznie biologicznie spokrewnieni. Tak samo można zweryfikować pokrewieństwo między np. dwoma siostrami, braćmi czy siostrzenicą a ciocią.
Spis treści
Badanie DNA na pokrewieństwo – przydatne, gdy planujesz przepisać spadek na wnuki
Wyniki badań genetycznych są częstym materiałem dowodowym w sprawach spadkowych i alimentacyjnych. Mogą też służyć jako informacja dla własnej wiedzy, gdy chcemy upewnić się, że rodzina, której przepisujemy spadek jest z nami faktycznie spokrewniona.
Krewnych bada się również wtedy, gdy ustalenie ojcostwa w sposób tradycyjny jest niemożliwe, np. ze względu na śmierć potencjalnego ojca. Test ojcostwa odbywa się wtedy jakby pośrednio, poprzez analizę DNA dziecka i członków rodziny zmarłego mężczyzny.
Badanie mikrośladów: szczoteczka do zębów i inne próbki w teście pokrewieństwa
Badanie DNA na pokrewieństwo będzie zawsze tak samo pewne, niezależnie od tego, jaką próbkę pobierzemy. Może to być wymaz z policzka lub mikroślad taki jak włosy, chusteczka z katarem, szklanka, niedopałek papierosa i wiele innych. Mikroślady to różne przedmioty, których używała dana osoba i z których da się „wydobyć” jej unikalny materiał genetyczny. Pacjenci decydują się na taki rodzaj próbek np. w sytuacji, gdy chcą uniknąć stresu u dziecka lub gdy badana osoba nie żyje, a rodzina posiada jej rzeczy osobiste.
Badanie DNA na pokrewieństwo – metoda badania zależy od tego kogo badamy
Jeśli uczestnikami testu są wyłącznie osoby płci męskiej, to analizie poddaje się ich chromosomy płciowe, a konkretnie jeden z nich – przekazywany z ojca na syna chromosom Y. Ulega on tak powolnym i tak mikroskopijnym zmianom, że badając go u mężczyzn pochodzących z tej samej rodziny, np. u stryja i bratanka lub dziadka i wnuka, można z wysokim prawdopodobieństwem oszacować jakie jest między nimi pokrewieństwo. Na tym jednak możliwości testów pokrewieństwa się nie kończą.
Dowiedz się więcej: Badanie pokrewieństwa – analiza chromosomu Y
Chcąc ustalić czy dwie siostry mają tego samego ojca sprawdza się drugi z chromosomów płciowych – chromosom X . Matki przekazują go wszystkim swoim dzieciom – i córkom, i synom. Ojcowie już tylko córkom. Jeden z chromosomów X u kobiet, które mają tego samego biologicznego ojca powinien być więc identyczny. To czy rodzeństwo, np. brat i siostra posiadają wspólną matkę sprawdza się z kolei poprzez analizę tzw. „linii matczynej” i mitochondrialnego DNA, czyli specyficznego DNA, które dzieciom przekazywane jest tylko przez matki.
To tylko kilka przykładów pokazujących w jaki sposób badania DNA są w stanie ustalić pokrewieństwo między ludźmi. Testy tego typu mogą potwierdzić (lub wykluczyć) więzy rodzinne również w wielu innych, czasem bardzo skomplikowanych, sytuacjach.
Ciekawy artykuł: Siła genów, czyli co dziecko dziedziczy po rodzicach?
Test ojcostwa i badanie DNA na pokrewieństwo rozwiązują wiele życiowych problemów
Niezależnie od tego czy jesteś babcią, ciocią czy siostrą, test ojcostwa i test pokrewieństwa pomoże ci odpowiedzieć na wiele ważnych pytań, dotyczących ciebie i twoich krewnych. Jeśli potrzebujesz pewnej i jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o pokrewieństwo, to ten test spełni wszystkie te potrzeby. Zapewnisz nim sobie i swoim bliskim spokojne jutro.
Autor: Redakcja serwisu Pewnytato.pl
Zdjęcie: © Vadim Guzhva / 123rf.com