Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Jesteś: Badania DNA > 3 ciekawostki na temat badań DNA na ojcostwo

3 ciekawostki na temat badań DNA na ojcostwo

badania DNA na ojcostwo
Badania DNA na ojcostwo to najpewniejszy sposób na ustalenie, czy dany mężczyzna jest ojcem danego dziecka. W zależności od Twojej sytuacji, możesz wykonać test w ciąży lub po narodzinach dziecka (prywatny albo sądowy). Każdy z nich gwarantuje równie jednoznaczny wynik.

Badania DNA na ojcostwo – na czym polegają i dlaczego są tak pewne?

Realizacja badań DNA na ojcostwo polega na pobraniu DNA wszystkich badanych, ustaleniu unikatowych profili genetycznych, a następnie ich porównaniu. Profile DNA nazywane są „genetycznymi odciskami palca”, ponieważ każdy z nas ma unikalny i odziedziczony w połowie po ojcu i w połowie po matce. Dzięki temu możliwe jest jednoznaczne wskazanie pokrewieństwa.

Te profile zapisywane są w postaci markerów. Badanie aż 34 markerów DNA pozwala na realizację pewnego testu nawet bez udziału matki i to również w skomplikowanych sytuacjach (np. gdy istnieje podejrzenie, że domniemani ojcowie są spokrewnieni). Co więcej, analizowane fragmenty są identyczne przez całe życie i ustalone jeszcze zanim dziecko się urodzi.

Badania DNA na ojcostwo – wiele możliwości wykorzystania

badania DNA na ojcostwo można wykonać w ciąży do celów prywatnych albo po urodzeniu dziecka – do celów prywatnych lub sądowych. Badanie do celów prywatnych umożliwia zyskanie spokoju i może być wykonane anonimowo lub z podaniem danych osobowych. Test prywatny po narodzinach da się zrealizować bez wychodzenia z domu, zamawiając zestaw do pobierania próbek i odsyłając je do laboratorium.

Test do celów sądowych jest wykorzystywany w sprawach w sądzie, np. o ustalenie ojcostwa i alimenty. Z tego powodu konieczne jest zachowanie procedury formalnej, m.in. pobrania próbek w placówce w obecności świadków, sprawdzenia tożsamości badanych i dołączenia do wyniku ekspertyzy biegłego sądowego.

Badania DNA na ojcostwo – jakie próbki można pobrać?

Test na ojcostwo do celów prywatnych można zrealizować z dowolnych próbek z materiałem genetycznym. Mogą to być więc wymazy z policzka albo tzw. mikroślady, np. używana maszynka do golenia, używany smoczek, włosy z cebulkami czy chusteczka ze śladami wydzieliny. Przy teście w ciąży próbki dziecka zależą od sposobu ich pobierania. Mogą zostać wyizolowane z krwi matki albo pobrane w czasie badań prenatalnych (płyn owodniowy).

W pierwszym przypadku próbką matki jest także krew, a mężczyzny wymaz z policzka, a w drugim – próbki rodziców mogą być dowolne. Przy teście do celów sądowych próbki to krew albo wymazy z policzka. Bez względu na rodzaj próbki wynik jest pewny, ponieważ DNA wszędzie jest takie samo – we krwi, ślinie, naskórku etc.


Zobacz też:

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 10/05/2017, Data aktualizacji: 04/02/2021

Wpisany w:: Badania DNA, domniemanie ojcostwa, pewnytato.pl, Testy na ojcostwo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *