Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Jesteś: Badania DNA > Test na ojcostwo – na czym polega i jak zrobić?

Test na ojcostwo – na czym polega i jak zrobić?

test na ojcostwo

 

Realizacja testu na ojcostwo zapewni Ci pewny i wiarygodny wynik. W zależności od sytuacji, możesz wykonać go po narodzinach dziecka lub jeszcze w ciąży. Co więcej, zależnie od rodzaju testu, do badania można wykorzystać nawet używany smoczek czy zużytą gumę do żucia.

Test na ojcostwo to zawsze pewny wynik

Jednoznaczne wykluczenie lub potwierdzenie ojcostwa jest możliwe, ponieważ na podstawie pobranych próbek ustalane są profile DNA, nazywane „genetycznymi odciskami palca”. Każdy człowiek ma swój unikatowy, a co więcej – odziedziczony w połowie po ojcu i w połowie po matce. Porównanie tych profili pozwala więc określić pokrewieństwo.
Dzięki analizie aż 34 markerów DNA pewny wynik zostaje zagwarantowany nawet wtedy, gdy w teście biorą udział tylko mężczyzna i dziecko – również w nietypowych sytuacjach. Warto zdawać sobie również sprawę, że analizowane fragmenty DNA nie zmieniają się i są ustalone jeszcze w ciąży. Identyczne DNA znajduje się też na każdej próbce od tej samej osoby.

Prywatny test na ojcostwo po narodzinach dziecka

Ten rodzaj testu na ojcostwo może być zrealizowany nawet bez wychodzenia z domu – anonimowo lub z podaniem danych osobowych. Nie ma konieczności, aby brała w nim udział matka. Jeśli chcesz go wykonać, zamów zestaw do pobierania próbek (na dowolny adres, pocztą, kurierem, do paczkomatu etc.) lub kup go w pobliskiej aptece. Później, postępując zgodnie z instrukcją, pobierz i zapakuj próbki materiału genetycznego. Mogą to być zarówno wymazy z policzka, jak i tzw. mikroślady (np. używana szczoteczka do zębów czy włosy z cebulkami). Próbki wyślij wraz z formularzem zlecenia zamówienia.

Prywatny test na ojcostwo w ciąży

Już po 8. tygodniu ciąży możesz wykonać pewne badanie genetyczne. Pobierana jest wtedy krew matki, z której specjalista izoluje DNA dziecka. Próbką od kobiety jest krew, od mężczyzny – wymaz z policzka. Inny sposób pobierania próbek to pobranie płynu owodniowego w czasie badań prenatalnych po 15. tygodniu ciąży. Wtedy od mężczyzny i kobiety próbki mogą być dowolne, np. używana maszynka do golenia. Dzięki realizacji testu na ojcostwo jeszcze w ciąży, możesz zyskać spokój już na tak wczesnym etapie.

Test na ojcostwo do celów sądowych

Jeśli potrzebujesz dowodu, np. w sprawie o sądowe ustalenie ojcostwa lub o alimenty, najlepiej wykonaj sądowy test na ojcostwo. Może być zlecony prywatnie lub przez sąd. Tego typu badanie wymaga specjalnej procedury, która polega m.in. na pobraniu materiału w placówce, wykorzystaniu wymazów z policzka lub krwi i dołączeniu do wyniku ekspertyzy biegłego sądowego (ekspert ds. ustalania ojcostwa i pokrewieństwa).

Zobacz też:

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 28/04/2017, Data aktualizacji: 22/09/2020

Wpisany w:: Badania DNA, Testy na ojcostwo, Ustalenie ojcostwa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *