Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Jesteś: Cena testu na ojcostwo > Dlaczego wybierać badania DNA z akredytacją?

Dlaczego wybierać badania DNA z akredytacją?

badania DNA z akredytacją

Akredytacja w przypadku badania DNA daje pewność, że uzyskany wynik jest wiarygodny. To najbardziej prestiżowy test na ojcostwo i jednocześnie taki, którego wynik uznawany jest nie tylko przez prawo polskie ale również międzynarodowe.

Choć w Polsce działa kilkanaście laboratoriów genetycznych, to tak naprawdę tylko nieliczne z nich uzyskały akredytację. Dlaczego tak jest? Akredytacja PCA (Polskiego Centrum Akredytacji) to bardzo złożony proces, który wymaga od laboratorium dostosowania swoich procedur badawczych, kompetencji oraz sprzętu do bardzo rygorystycznych norm międzynarodowych. Dlatego tak mało laboratoriów jest gotowych do tego, aby uzyskać taką akredytację. Tymczasem badania akredytowane dają pacjentom najwyższą pewność.

Wyniki badań DNA uznawane w Polsce i za granicą

Zgodnie z Decyzją Ramową Rady Unii Europejskiej, która weszła w życie 30 listopada 2013 roku warunkiem koniecznym wykorzystania wyników badań laboratoryjnych przez organ ścigania i wymiaru sprawiedliwości jest uzyskanie akredytacji na zgodność z normą PN-EN ISO/IEC 17025. Wyniki badań akredytowanych są uznawane nie tylko w Polsce ale także przez prawo międzynarodowe .

Dokładne „prześwietlenie” laboratorium

Tym co daje pacjentom akredytacja jest przede wszystkim świadomość, że cały proces badania oraz wystawiania wyników został bardzo dokładnie sprawdzony przez komisję złożoną z najwybitniejszych specjalistów. Sprawdzono m.in. każdy sprzęt, całą dokumentację, metodę, oprogramowanie ale również i pracowników. Co ważne taka kontrola jest cykliczna. Każde akredytowane laboratorium musi się jej poddać raz w roku. Akredytacja stanowi uznanie wiarygodności, bezstronności i niezależności w działaniu. Daje również gwarancję, że czynności laboratoryjne są prowadzone zgodnie z właściwymi normami międzynarodowymi. To dla osób, które zlecają najważniejsze badanie w swoim życiu, od wyniku którego często zależą dalsze losy ich rodzin, jest niezwykle istotne.

Czy akredytacja jest tym samym co certyfikat?

I tak i nie. Laboratoria akredytowane posiadają certyfikat PCA potwierdzający uzyskanie przez nich akredytacji. Niemniej jednak większość certyfikatów, które możemy zobaczyć na stronach internetowych laboratoriów dotyczą uczestnictwa w programach biegłości takich jak np. GEDNAP czy ISFG. To ważne programy jednak w przypadku takich certyfikatów laboratorium nie jest dokładnie kontrolowane i sprawdzane. W trakcie certyfikacji laboratorium wykonuje „zadanie”, które zleca organ certyfikujący i przekazuje jego wynik. Jeśli wynik jest zgodny z tym, jaki miał zostać uzyskany laboratorium uzyskuje certyfikat.

W przypadku akredytacji sprawa jest o wiele trudniejsza. Przede wszystkim ocenie podlega tutaj wszystko co ma związek z pracą laboratorium. Sprawdzana jest cała dokumentacja, a pracownicy muszą umieć odtworzyć przebieg danego badania. Co więcej mamy tutaj do czynienia z wdrożeniem bardzo restrykcyjnych norm, które pozwalają na zagwarantowanie pewnego wyniku. Mowa tutaj np. o konieczności asysty drugiego pracownika (jeden pracownik wykonuje daną czynność laboratoryjną, a drugi się przygląda), restrykcyjnym wprowadzaniu nowego pracownika, wzajemnej kontroli przy wydawaniu wyniku, regularnej kontroli czystości blatów i pipet oraz wielu innych zasadach, które wpływają na wiarygodność wyniku.

Podsumowując, badania akredytowane są zwykle nieznacznie droższe od tych, które takiej akredytacji nie uzyskały. Warto jednak wybrać takie badanie w szczególności wtedy, gdy wynik takiego badania ma zostać wykorzystany w sądzie lub poza granicami kraju.

Zobacz film: Kiedy test na ojcostwo jest pewny?


Zobacz też:

Oceń
Podoba Ci się artykuł? Podziel się

Data publikacji: 05/09/2016, Data aktualizacji: 03/11/2020

Wpisany w:: Cena testu na ojcostwo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *