Każdy człowiek posiada unikalny łańcuch DNA. Zawiera on informację genetyczną na temat białek, z których jesteśmy zbudowani. Dzięki badaniu naszego łańcucha DNA możemy dowiedzieć się wielu istotnych informacji o sobie. Testy DNA pomogą nam m.in. wykryć niebezpieczne choroby czy potwierdzić pokrewieństwo.
Tego dowiesz się z artykułu:
▶ Jak można wykorzystać łańcuch DNA człowieka?
Spis treści
Czym jest łańcuch DNA?
Łańcuch DNA 🧬 (kwasu deoksyrybonukleinowego) człowieka to cząsteczki zawierające informację genetyczną o danym człowieku. Zawierają one kompletne dane o naszym wyglądzie 🧑🦱, cechach i umiejętnościach. Całościowy zapis informacji genetycznej nazywany jest genomem. W sumie długość całego łańcucha DNA to kilka milionów kilometrów [1].
Łańcuch DNA jest dziedziczony po rodzicach 👫. Połowę otrzymujemy od matki i połowę od ojca. Odziedziczone DNA obecne jest w naszym organizmie od narodzin do śmierci 🪦 [2].
W naszym DNA mogą pojawić się także mutacje, które powstały spontanicznie, czyli de novo. Do ich powstania dochodzi poprzez działanie pewnych czynników środowiskowych. Przyczynić może się do tego m.in. palenie tytoniu 🚬 przez matkę w ciąży 🤰 czy niedotlenienie w trakcie porodu. Zwykle nabyte mutacje nie są przekazywane potomstwu [2].
Jak można wykorzystać łańcuch DNA człowieka?
Łańcuch DNA człowieka kryje w sobie wiele informacji 🔍 na temat naszego organizmu. Możemy je odkryć wykonując badania genetyczne. Pacjenci decydują się na nich w następujących celach:
- Do wykrycia choroby genetycznej – wiele chorób spowodowanych jest właśnie wadami w genach. Takim schorzeniem jest m.in. zespół Downa, padaczka, mukowiscydoza i wiele innych. Wynik badania genetycznego w takim przypadku będzie podstawą do postawienia diagnozy. Wczesne wykrycie choroby pozwoli znacznie złagodzić jej objawy lub je całkowicie wyeliminować.
- Do diagnostyki prenatalnej – dzięki badaniom genetycznym pewne choroby u dziecka możemy wykryć jeszcze w trakcie ciąży. Daje to możliwość szybkiego opracowania odpowiedniego postępowania. Dzięki temu terapię możemy wdrożyć od razu po urodzeniu dziecka.
- Do diagnostyki i bardziej efektywnego leczenia nowotworów – jest to możliwe dzięki diagnostyce i terapii molekularnej. Metody te najczęściej stosuje się w przypadku nowotworu płuc.
- Do dobrania skutecznych leków – genetyczne badania wrażliwości na leki pozwalają stwierdzić, jakie preparaty są dla nas bezpieczne. Badania te pomagają także dobrać najbardziej skuteczną dawkę leku.
- Do potwierdzenia pokrewieństwa – badania genetyczne pozwalają określić, czy jesteśmy spokrewnieni z daną osobą. Jest to najczęściej wykorzystywane w testach na ojcostwo.
- Do diagnostyki poronień i niepłodności – mutacje genetyczne są częstą przyczyną problemów z poczęciem dziecka. Badania DNA szybko wykryją tego typu nieprawidłowości. Dzięki ich wykryciu możliwe będzie wdrożenie terapii, która pozwoli parze powitać na świecie zdrowe dziecko.
- Do stworzenia diety odpowiedniej dla naszego metabolizmu – analiza genów pod kątem potrzeb żywieniowych pozwoli na ułożenie diety poprawiającej stan zdrowia. Pozwalają na to badania nutrigenomiczne [3], [4].
Źródła:
- https://prostowraka.pl/co-to-jest-dna/
- https://www.zwrotnikraka.pl/dna-nosnik-informacji-genetycznej/
- https://hematoonkologia.pl/informacje-dla-chorych/news/id/5290-odkoduj-dna-poznaj-swoje-geny-i-miej-kontrole-nad-wlasnym-zdrowiem-genetyka-ratuje-zycie
- https://zdrowegeny.pl/poradnik/test-dna
To również może Cię zainteresować: Test ojcowski – analiza DNA ojca i dziecka