Rozwód z orzeczeniem o winie - w jakiej sytuacji oraz czym skutkuje? Przeskocz do treści
Ustalenie ojcostwa, ustalanie ojcostwa, badania DNA
Jesteś: Rozwód z orzeczeniem o winie – w jakiej sytuacji oraz czym skutkuje?

Rozwód z orzeczeniem o winie – w jakiej sytuacji oraz czym skutkuje?

Rozwód z orzeczeniem o winie to skomplikowana procedura, przeprowadzana w sytuacji, gdy za rozkład pożycia małżeńskiego, winę ponosi jeden z małżonków lub oboje. Dowiedz się, jak przebiega procedura oraz czym ona skutkuje.

Rozwód z orzeczeniem o winie – jak przebiega procedura?
Rozwód z orzeczeniem o winie – co trzeba wiedzieć?
Rozwód z orzeczeniem o winie – jakie są zalety i wady?
Rozwód z orzeczeniem o winie – kto ponosi koszty?

Rozwód z orzeczeniem o winie – jak przebiega procedura?

Rozwód z orzeczeniem o winie to długotrwały proces. Sąd orzeka o winie rozkładu pożycia, jeżeli małżonkowie nie złożyli wniosku o jej nieorzekaniu. Przeprowadzane jest postępowanie dowodowe, przesłuchiwani są świadkowie. Najczęściej małżonkowie, którzy chcą, aby orzeczono winę drugiego małżonka, są w konflikcie, przez co postępowanie rozwodowe się wydłuża. Pozew o rozwód z orzeczeniem winy trzeba dobrze przygotować, załączając do niego materiał dowodowy.

Rozwód z orzeczeniem o winie – co trzeba wiedzieć?

Rozwód z orzeczeniem o winie niesie ze sobą wiele konsekwencji. Jeżeli małżonkowie posiadają małoletnie dzieci, sąd w wyroku rozwodowym rozstrzyga o władzy rodzicielskiej, kontaktach z dziećmi. Orzeczenie o winie niesie ze sobą również konsekwencje finansowe. Małżonek winny rozkładu pożycia może zostać zobowiązany do płacenia alimentów na rzecz małżonka, który w wyniku tej sytuacji znalazł się w niedostatku. Także sąd może orzec przyczynianie się przez małżonka winnego rozkładu pożycia do usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego, jeżeli pogorszyła mu się sytuacja materialna w wyniku rozwodu.

Rozwód z orzeczeniem o winie – jakie są zalety i wady?

Zalety:

  • możliwość dochodzenia od winnego małżonka alimentów
  • wewnętrzna satysfakcja
  • nierówny podział majątku z korzyścią dla małżonka niewinnego rozkładu pożycia

Wady:

  • żmudny, długotrwały proces
  • publiczne „pranie brudów” – przesłuchiwanie świadków, gromadzenie materiału dowodowego za pomocą usług detektywistycznych
  • koszty procesu – wyższe, związane z przewlekłym procesem.

Rozwód z orzeczeniem o winie – kto ponosi koszty?

Rozwód z orzeczeniem o winie wiąże się z dużymi kosztami. Jeżeli winni rozkładu pożycia są oboje małżonkowie to koszty dzielone są na pół oraz każdy z nich płaci sam za swojego prawnika. Jeżeli orzeczono rozwód wyłącznie z winy jednego z małżonków, to zostaje on zobligowany do zwrócenia kosztów stronie przeciwnej, w tym uregulowanie rachunku prawnika.

Data publikacji: 22/06/2022, Data aktualizacji: 19/07/2022